Příloha, která nezklame: Problémům při trávení brokolice je třeba předejít pro její zdravotní benefity

Fotografie: Bonnachoven / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Brokolice je jedním z nejzdravějších druhů zeleniny, které můžete jíst. Obsahuje mnoho vitamínů a minerálů a je plná antioxidantů a vlákniny.

Brokolice také obsahuje látky zvané sulforafany, které mají protirakovinné vlastnosti a podporují detoxikaci. Víte, že konzumace brokolice má vynikající účinky na zdraví a přináší mnoho výhod, ale zároveň může ovlivnit trávení? Pokud jste někdy měli potíže s trávením po konzumaci brokolice, nejste sami. Jak podle výzkumů brokolice ovlivňuje trávení a co můžete udělat pro snížení nepříjemných vedlejších účinků?

Proč brokolice nadýmá

Brokolice obsahuje sacharidy, jako jsou rafinóza, fruktóza a glukózynoláty, které nejsou tráveny v tenkém střevě, ale dostávají se do tlustého střeva. V tlustém střevě jsou tyto sacharidy fermentovány bakteriemi, což může vést k nadýmání, plynatosti, a dokonce i průjmu.

Kromě toho obsahuje brokolice i vlákninu, která také může způsobovat nadýmání a plynatost, protože vlákna rovněž fermentují v tlustém střevě. Nicméně, různí lidé mohou na brokolici reagovat různě a někteří nemusí mít žádné problémy s trávením, zatímco jiní mohou mít výraznější vedlejší účinky.

Jak se zbavit nepříjemných pocitů

Pokud chcete snížit nepříjemné účinky brokolice, existuje několik tipů, které mohou pomoci. Jedním z nich je vaření brokolice. Vařením se sacharidy v brokolici rozkládají, což znamená, že se snižuje množství sacharidů, které se dostávají do tlustého střeva.

omyté kousky brokolice
Fotografie: Pexels

Dalším vyzkoušeným tipem je zkombinovat brokolici s jinými potravinami. Například můžete přidat trochu olivového oleje nebo bylinkových koření, které pomohou snížit nadýmání a plynatost.

Je také důležité konzumovat brokolici v malých množstvích a postupně zvyšovat dávku, aby se váš trávicí trakt mohl přizpůsobit. Pokud stále máte potíže s trávením po konzumaci brokolice, můžete se poradit se svým lékařem nebo dietologem, kteří vám mohou poskytnout další doporučení a rady.

V každém případě byste neměli vzdávat konzumaci brokolice nebo jiné zeleniny kvůli několika nepříjemným vedlejším účinkům. Tyto potraviny jsou stále velmi zdravé a důležité pro vaše celkové zdraví a pohodu.

Zdroj: National Library of Medicine, Science Daily

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]