Dodržet pitný režim nemusí být těžké. Přinášíme tipy na zdravé a osvěžující nápoje

Léto se blíží a s ním i zahradní či balkonové party, občerstvení a nutný zvýšený pitný režim. Dodržovat pitný režim není nic složitého – stačí si každé ráno připravit do nádob odměřené množství tekutin, přesto to dělá jen málokdo. Hledáte-li inspiraci, co jiného pít mimo čité vody, pak jste tady správně.

Nápoje, které vám dnes představíme jsou osvěžující, chutné a plné živin, které tělo potřebuje. Připravit si je můžete nejen v souvislosti s nějakou oslavou, ale i pro běžné dny. Chutnat budou dětem i dospělým. Zdravé ovocné a zeleninové nápoje pomáhají při trávení, odstraňování toxinů z těla, hydrataci a obecně vám pomáhají cítit se víc svěží.

Domácí limonády

Domácí limonády zahrnují vymačkanou ovocnou či zeleninou šťávu smíchanou s vodou. Přidat můžete i cukr, med či jiné sladidlo. K nejčastějším letním limonádám patří citronáda, zázvorová limonáda, melounová limonáda, malinovka a další. V podstatě odšťavníte ovoce, zeleninu, dochutíte bylinkami, přisladíte, naředíte vodou a přidat můžete i pár kostek ledu.

Smoothie

K dalším osvěžujícím nápojům patří smoothie, kdy rozmixujete ovoce nebo zeleninu, případně obojí a opět naředíte vodou a dochutíte bylinkami a osladíte, pokud je potřeba. Ani v tomto ohledu se žádné meze fantazii nekladou. Smoothie si můžete připravit pokaždé jiné. Nejenže zpestříte pitný režim, smoothie zastane i zdravou svačinku, snídani nebo lehkou večeři.

Ledový čaj

Ledový čaj je rovněž oblíbený letní nápoj. Doma si ho snadno připravíte uvařením čaje, jeho následným vychlazením, přidáním bylinek a nějakého ovoce. Ovoce můžete v čaji nechat vylouhovat a poté scedit, případně podávat ledový čaj s kousíčky ovoce.

Koktejly

Koktejl je v podstatě rozmixované ovoce v mléce. Použít můžete zdravější verzi rostlinných mlék – kokosové, ovesné, makové, mandlové, kešu, jáhlové, sójové, pohankové, rýžové apod. Také koktejl je výtečnou svačinkou a skvělým doplňkem pitného režimu.

Džusy

Džus si můžete připravit jablkový, rybízový, malinový, pomerančový, ananasový, rajčatový. Pokud hodláte pít neředěné ovocné a zeleninové šťávy, doporučuje se jedna sklenička denně. Nicméně džus můžete naředit vodou a vypít pak skleniček i více.

Recept na zázvorovou limonádu

 • Nastrouhejte 2cm kořene zázvoru na jemném struhadle a vložte do džbánku

 • Zalijte 1,5 litrem filtrované vody nebo perlivou vodou

 • Vmíchejte med nebo třtinový cukr (podle chuti)

 • Přidejte šťávu z jedné limetky a šťávu z jednoho pomeranče

 • Natrhejte na kousíčky mátu a promněte v prstech, aby se uvolnilo aroma a přidejte do džbánku

 • Promíchejte a přidejte i kostky ledu a můžete podávat

Limonáda s kurkumou

 • Dejte do hrníčku kávovou lžičku kurkumy a špetku pepře, zalijte horkou vodou a obsah nechte chvíli vychladnout

 • Zatím si vymačkejte šťávu ze 4 pomerančů a 1 citronu

 • Šťávu z citrusů nalijte do džbánku a přilijte 1 litr studené filtrované vody nebo jemně perlivé vody

 • Přilijte i obsah hrníčku (voda s kurkumou a pepřem)

 • Podle potřeby oslaďte medem

 • Nechte vychladit v lednici a podávejte zdobené mátou

Obrázky: pixabay.com