7 nápadů na chutné bezmasé (veganské) večeře

Asi není potřeba zdlouhavě vysvětlovat, co znamená veganské jídlo. Zkrátka vynecháte živočišné produkty a zaměříte se na ty rostlinné. K tomu, abyste si mohli připravit veganskou večeři či oběd, nemusíte být vegany.

Občas je vhodné takové jídlo zařadit do svého jídelníčku, kvůli odlehčení trávení, a také možnosti zkusit i něco jiného. Veganská jídla jsou výtečná, zdravá a naditá živinami. Navíc vám pomohou posílit imunitní systém a možná shodit i nějaké to kilo.

Pikantní dýně

Dýně je jednou z nejuniverzálnějších typů zeleniny a lze ji připravit na mnoho způsobů – sladký i slaný. Můžete ji smažit, dusit, vařit, péct. Pro dnešek zkuste pikantní dýňovou polévku z kokosovým mlékem. Ingredience na tuto polévku: dýně, kurkuma, zázvor, pepř, sůl, kokosové mléko, semínka na posypání polévky a zelenou petrželku na ozdobu.

Hutná zeleninová polévka s hříbky

Použít můžete zeleninu čerstvou, ale i mraženou. Vyberte takovou, kterou máte rádi: mrkev, celer, petržel, brambor, cibulku, dále pak sušené hříbky, majoránku, kmín, sůl a pepř. Zeleniny dejte opravdu hodně, protože ve finále polovinu uvařené zeleniny vyjmete a rozmixujete a tímto krémem pak polévku zahustíte.

Cuketové špagety

Cuketu si nastrouháte a nakrájíte na tenké provázky (špagety), případně lze koupit již cuketu takto připravenou. Na pánvi opečte plátky česneku, přidejte cuketové špagety a krátce prohřejte. Dejte na talíř a přelijte směsí ze zeleniny: například rajčátek, papriky, strouhané mrkve, sójové omáčky apod.

Fazolový hummus

Hummus se dělává z cizrny. Pro obměnu však můžete zkusit hummus z bílých fazolí. Potřebovat mimo fazolí budete ještě i česnek, olivový olej, tahini pastu, citronovou šťávu nebo ocet, sůl a pepř. Pomazánku pak mažete na chléb a posypat jej můžete třeba jarní cibulkou či petrželkou.

Avokádo plněné kešu krémem

Avokádo si rozdělíte na půlky, vyjměte pecku a vydlabete. Vydlabané avokádo vložíte do mixéru společně s kešu oříšky, česnekem, solí, pár kapkami citronové šťávy (přidat můžete podle chuti i jiné koření a bylinky). Vše rozmixujete a krém vložíte do avokádových mističek. Nahoru nasypte sušená rajčátka. Podávejte s pečivem.

Květákový kuskus

Květák omyjte, rozeberte na růžičky a rozmixujte na nižší obrátky, aby se z květáku nestala kaše. Měly by zůstat jen taková zrníčka, podobná jako kuskus. Ten pak prohřejte v páře, přidejte sušená rajčátka, olivový olej, sůl, pepř, bazalku, petrželku, vypeckované olivy a posypte nastrouhaným vegetariánským sýrem.

Kurkumové koule

Uvařte si cizrnu, případně použijte cizrnu v plechovce. Cizrnu rozmixujte s cibulkou, kešu oříšky, kurkumou, solí, pepřem. Musí vzniknout tuhá hmota. Z té pak tvoříte kuličky, které obalíte ve lněných semínkách. Koule se podávají se zeleninovým salátem.

Obrázek: calmfulliving.com, pixabay.com