Pitný režim a dietní opatření během průjmu

Průjem – porucha trávení s četnějším vyprazdňováním v podobě málo formované/řídké stolice je často způsoben infekcí v zažívacím traktu. Přesto se právě díky tomu dostávají bakterie a jiné škodlivé látky z těla ven. Opakované nutkání k vyprazdňování je doprovázeno zvýšenou pohyblivostí střev, projevující se jako bolest či křeče v břiše.

Průjem dělíme na akutní a chronický. Ten akutní je vyvoláván často infekcí, kombinací nevhodných jídel či nesnášenlivosti nějaké potraviny. Obvykle trvá dva až tři dny, může být doprovázen horečkou.

Přetrvávající průjem (týden a déle) či stále se opakující je průjem chronický. Důležité je doplňování tekutin a živin, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Pitný režim může zahrnovat také minerální vodu bez bublinek. Je nutné vynechat vše, co obsahuje mléko. Jakmile se žaludek zklidní, je možné konzumovat vařenou rýži, brambory, tvrdší pečivo, borůvky, jablka a banány. Vhodný je i vývar z kuřecího či krůtího masa.

Den první

Pokud má průjem kojené dítě, nepřestávejte jej kojit, protože kojení snižuje počet stolic a zkracuje dobu onemocnění. Je-li nemocen dospělý či větší dítě, lze v prvních hodinách vynechat tuhou stravu. Je však nutné doplňovat tekutiny a minerály. Nezůstávejte bez jídla však dlouho, protože organismus potřebuje k uzdravení také energii. Zkuste starší pečivo, rýži, vařené či dušené kuřecí maso, ovocné či zeleninové pyré v případě dětí. Zdravý člověk by měl za den přijmout dva až tři litry tekutin – během nemoci je tuto dávku potřeba zvýšit. Co při průjmu pít?

  • Bylinný nebo černý čaj mírně oslazen hroznovým cukrem
  • Minerální vody bez bublinek a příchutí
  • Rehydratační roztok – koupíte v lékárně

Co určitě nepít, jsou nápoje s vysokým obsahem cukru. Jídlo zařazujte pozvolna a zkuste, která potravina vám bude vyhovovat nejlépe a na kterou máte chuť.

Den druhý

  • Rýže – zkusit můžete rýžovou kaši anebo rýži s dušeným kuřetem
  • Mrkev – konzumujte dušenou nebo vařenou, opět jako přílohu k masu nebo ve vývaru
  • Bílé pečivo a dětské piškoty
  • Další vhodné potraviny: banán, jablko, brambory. V případě brambor zkuste kaši, ale bez mléka

Den třetí

Pozvolna můžete zkusit i další potraviny, ale vyhněte se tučným a smaženým jídlům.  Z ovoce a zeleniny můžete zkoušet dýni, celer, petržel, meruňky + potraviny z prvních dvou dnů. Naopak velmi nevhodné je konzumovat nadýmavé potraviny – květák, brokolice, kapusta, hrášek, zelí, kukuřice a ovoce se zrníčky – hroznové víno, maliny, rybíz, angrešt. Maso zatím jen libové a dietní šunku. Žádné uzeniny a paštiky! Nevhodné jsou i veškeré druhy luštěnin. Pečivo zatím jen starší – čerstvé a kynuté zatím nejezte. Rovněž se vyhněte tučným sýrům a ostrému koření. Jednoduše řečeno nezatěžujte zatím zbytečně trávení. Stále nezapomínejte na dostatek tekutin.

Obrázek: pixabay.com