21letá studentka zemřela před očima svých přátel kvůli nealkoholickému nápoji. Rodiče varují veřejnost

Fotografie: Allyson Batis / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Sarah Katz, 21letá studentka vysoké školy, podlehla náhlé smrti a všichni jsou zděšeni. Postihla ji srdeční zástava, která se stala osudnou.

K události došlo poté, co vypila limonádu, která údajně obsahovala více kofeinu než tři plechovky známého energetického nápoje. Byla studentkou Pensylvánské univerzity a tato tragická událost se odehrála 10. září 2022 v Pensylvánii. Nyní je případ před soudem ve Filadelfii kvůli žalobě podané rodinou zemřelé studentky, jak informuje deník New York Post.

Rodina podala žalobu

Podle žaloby se Sarah vždy vyhýbala energetickým nápojům na doporučení svého lékaře, protože trpěla QT syndromem typu 1, což je porucha srdečního rytmu, při níž může být srdeční tep rychlý a chaotický. Ovšem v poledne 10. září si k obědu objednala limonádu s jistotou, že jde o „tradiční nápoj“ nebo „elektrolytový sportovní nápoj“ obsahující přiměřené množství kofeinu, který lze bezpečně pít. Krátce poté došlo před očima jejích přátel k srdeční zástavě a 21letá studentka zemřela.

Podle webu Toendiaferon rodina dívky tvrdí, že společnost nedala varování „o jakýchkoli nebezpečných účincích, například na krevní tlak, srdeční tep a/nebo mozkové funkce“ ani informace o složení nápoje. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv zvláště uvádí, že dospělí by neměli denně konzumovat více než 400 mg kofeinu, což odpovídá přibližně čtyřem nebo pěti šálkům kávy.

Ze zdánlivě obyčejného obědu se vyklubala noční můra. Muž snědl těstoviny, kvůli kterým přišel o nohy

Limonáda však obsahovala údajně 390 mg kofeinu, což je třikrát více než 111 mg kofeinu v typickém energetickém nápoji. Nápoj rovněž obsahoval extrakt z guarany, což je stimulant, a množství cukru ekvivalentní 30 polévkovým lžicím. Rodina nyní usiluje o spravedlnost za smrt Sarah a společnost, která limonádu vyrábí, uvádí, že plně spolupracuje s úřady na vyřešení případu.

Varování z minulosti

V našem článku na webu Zdravé Stravování jsme vás v minulosti informovali o tom, že nebezpečí spojená s potravinami mohou být nevinná jen zdánlivě. Jedním takovým příkladem je tragický případ, kdy muž snědl nedostatečně omyté jahody, což vedlo k infekci echinokokózou a následné smrti. Tento incident poukazuje na důležitost pečlivého výběru potravin, abychom minimalizovali riziko a ochránili své zdraví i život.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]