Konzumace jahod ho připravila o život. Jeho lékař nyní důrazně varuje veřejnost před závažnou chybou

Fotografie: Loadmaster / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Pacient snědl nedostatečně očištěné jahody a poté, co byl hospitalizován, zemřel. Lékaři varují před nebezpečím, které může ohrozit každého.  

Na lesním ovoci si pravděpodobně rád pochutná každý. Plody jsou čerstvé, sladké a také plné užitečných látek, včetně vitamínů a důležitých antioxidantů. Bohužel však v některých případech mohou být i zdraví nebezpečné, a to zejména pokud je před konzumací důkladně neomyjete. V takovém případě se totiž můžete nakazit echinokokózou, jako tomu bylo podle webu Webniusy u tohoto pacienta, který na následky onemocnění zemřel.

Závažné poškození mozku

Echinokokóza je nebezpečné onemocnění, které se nemusí projevit okamžitě, ale zato může vést k vážným až smrtelným následkům. Své o tom ví také záchranář Janek Świtała, který byl svědkem toho, co tento problém dokáže s člověkem udělat. Do jeho ordinace byl totiž přijat mladší muž, kterého neustále bolela hlava, a to natolik, že mu nepomáhaly žádné prášky ani spánek. Při vyšetření magnetickou rezonancí objevili zdravotníci v jeho mozku neobvyklé útvary.

Ukázalo se, že jde o parazity, pravděpodobně echinokokózu, která může vést k vážnému poškození organismu. Kvůli pozdnímu rozpoznání nemoci bohužel pacient během hospitalizace zemřel, a to pravděpodobně na závažné následky prasknutí některé z cyst parazita. Záchranář Janek Świtała dokonce sdílel na svém instagramovém profilu fotografie toho, jak vypadal pacientův mozek.

Pozor na mytí bobulí

Podle lékařů dochází k echinokokóze nejčastěji v důsledku konzumace nesprávně umytých bobulí, jako jsou právě jahody nebo borůvky. Právě na nich totiž mohou být larvy tasemnice, které se po dostání do lidského těla mohou vyvinout v jakémkoli orgánu nebo tkáni lidského tělo (nejčastěji si však vybírají játra a plíce). V počáteční fázi je toto onemocnění asymptomatické, ovšem poté, co dojde k růstu parazitů, se začínají objevovat příznaky, jako je bolest břicha, nevolnost a zvracení nebo také kašel, bolest na hrudi a dušnost.

Drtivá většina Čechů netuší, že tyto potraviny běžně obsahují nebezpečné parazity. Vyvarujte se těmto chybám

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jan Świtała (@yanek43)

Tato nebezpečná nemoc je často objevena náhodně, například při zobrazovacích testech prováděných z jiného důvodu, ovšem její dopady mohou být fatální. Léčba poté zahrnuje chirurgické odstranění cyst a použití vhodných léků. O tom, jak můžete rozpoznat přítomnost parazitů ve svém těle, jsme se na webu ZdravéStravování nedávno zmiňovali. Často jde například o problémy se spánkem nebo změny ve stolici.

Lékaři proto apelují, abyste před konzumací jakéhokoli ovoce, zejména lesních bobulí, vždy plody důkladně omyli – abyste si byli jistí, můžete použít vodu s octem nebo jedlou sodou, která všechny parazity účinně odstraní.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]