Potraviny, které pomáhají regulovat nadměrné pocení. Vyřešte tento problém přírodní cestou

Fotografie: Depositphotos

Pocení je normální proces u každého z nás a pro naše tělo je důležitý. V nadměrné míře ale může být nepříjemné, a proto si dnes řekneme, jak ho přirozeně omezit.

Pocení je běžná reakce těla na intenzivní cvičení, vysoké teploty a někdy také na stresové situace. Pot nám hydratuje pokožku a jeho odpařování pomáhá ochlazovat tělo, proto se nejvíce potíme v létě. Je to jen obyčejná voda, ale všudypřítomné bakterie na našem těle mohou za mnohdy nepříjemný zápach. Deodorant sice pomůže, ale pokud se potíte nadměrně, moc dlouho vám jeho účinky nevydrží. Pokud ovšem budete pravidelně konzumovat tyto potraviny a nápoje, vaše pocení se značně zreguluje.

Voda

Voda je základem veškerého života na zemi, a tak není divu, že je základem i pro správné fungování našeho těla. Čím více vody denně vypijete, tím méně se budete potit, jelikož voda vaše tělo ochladí, tudíž nebude potřeba nadměrného pocení. Denně byste měli vypít alespoň dva litry za normálních okolností, což znamená, že pokud jsou venku vedra nebo je vaše tělo vystaveno fyzické zátěži, tento limit rozhodně navyšte.

Zelený čaj

Možná vám připadá zvláštní pít teplý čaj v případě, kdy máte problémy s nadměrným pocením. Ovšem u zeleného čaje jde o to, co obsahuje, a ne o to, jestli ho vypijete za tepla.

Fotografie: Unsplash

Kromě toho, že má uklidňující účinky, vám pomůže omezit míru vašeho pocení. Jeho vysoký obsah antioxidantů zajistí efektivní vylučování toxinů z těla. Pokud by se toxiny nahromadily, povede to k pocení, ale díky zelenému čaji to do této fáze nedojde.

Zelenina a ovoce bohaté na vodu

Vzhledem k tomu, že již víme, jakou roli hraje v pocení voda, je naprosto logické zde zařadit ovoce a zeleninu, které vodu obsahují ve velké míře. Nebojte se proto začít hodně konzumovat okurky, hlávkové saláty, špenát, meloun, hrozny, papriky či květák. Nejenže tyto potraviny můžete jíst ke každému jídlu, obsahují navíc málo kalorií, tudíž ani zbytečně nepřiberete. A také to prospěje vašemu zdraví, takže s chutí do toho.

Fotografie: Freepik

Ovesné výrobky

Ať už to bude ovesná kaše, sušenky či vločky, hlavní je oves, který se v nich nachází a který vám proti pocení pomůže. Jakmile konzumujeme těžce stravitelné potraviny, naše tělo vynakládá hodně úsilí k tomu, aby je zpracovalo. To nám přirozeně zvýší teplotu, což vede k nadměrnému pocení, aby se teplota opět ustálila. Oves je ovšem žaludkem dobře snášen a strávíte ho lehce, tudíž se nadměrné pocení konat nebude.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]