Konzumace superpotravin prospívá zdraví a snižuje riziko vzniku zákeřných nemocí

Příroda je úžasná, zázračná a mocná. Nejen, že díky ní neumřeme hlady, ale správná strava, takzvané superpotraviny, vám může pomoci shodit přebytečná kila, cítit se mnohem lépe ve svém těle, ale také bojovat proti zákeřným nemocem.

A to i proti takovým, jakou je rakovina. Buďme k sobě upřímní. Žádné jídlo, ani produkt nás před rakovinou neochrání na sto procent. Riziko ale můžete znatelně snížit. Stačí k tomu přitom hodně málo. Soustřeďte se na pár drobností a budete žít lépe a déle.

Onkologové některé suroviny nazývají skutečnými superpotravinami, protože jsou jejich pozitivní účinky na lidský organismus prokázány vědecky. Nejlepší je, že se nejedná o žádné zapeklité a drahé ingredience, které by si běžný člověk nemohl dovolit ani ve snu. Jde o velmi jednoduché a běžné věci, které máte možná doma po ruce a vůbec netušíte, jak blahodárné účinky mají. Jde například o:

  • česnek,
  • brokolici,
  • citrusy,
  • borůvky.

Jablka, borůvky a citrusy

Jablka jsou plná vlákniny, antioxidantů a prokyanidinů. To všechno je pro vás nejen dobré, ale také to pomáhá zabíjet rakovinné buňky. Tak se držte tradičního, českého přísloví: Jedno jablko denně, půl zdraví. Borůvky jsou asi nejužitečnější bobule, protože jsou plné antioxidantů, které mohou neutralizovat působení volných radikálů, které poškozují zdravé buňky. To vede k mnoha onemocněním, včetně rakoviny. Jíst je přitom můžete nejen čerstvé, ale také sušené či mražené.

Fotografie: Pixabay

Mezi citrusy patří citrony, pomeranče a grapefruity. Každý z nich významně snižuje riziko vzniku rakoviny hrtanu, žaludku, dutiny ústní a jícnu. Jejich pravidelnou konzumací v jakékoli podobě tak hodně pomůžete svému zdraví. Navíc obsahují velké množství vitamínu C, který potřebujeme všichni, a to neustále.

Losos

Obecně platí, že všechny mastné ryby jsou neuvěřitelně zdravé. Když si dáte čtyři porce týdně, můžete snížit riziko vzniku leukémie, myelomu a lymfomu až o třetinu.

Fotografie: Pixabay

Jíst čtyři porce ryby týdně není pro většinu lidí možné a nejspíš by se vám brzy přejedla, ale pravidelná konzumace je i přesto důležitá. Můžete tak zabránit kromě dříve zmíněných, také rakovině dělohy.

Čaj

Podle odborníků dva šálky čaje denně mohou snížit riziko rakoviny vaječníků až o 32 procent. Vědci se domnívají, že klíčem jsou flavonoidy (antioxidační sloučeniny). Čajové listy obsahují velké množství této látky.

Brazilské ořechy

Studie z Cornell Universiry a University of Arizona zjistily, konzumace dvou neloupaných para ořechů denně dokáží snížit riziko rakoviny prostaty o 63 procent, rakovinu tlustého střeva o 58 procent a další formy rakoviny až o 46 procent.

Jde totiž o cenný zdroj selenu, který způsobuje štěpení rakovinných buněk. Stačí, když do svého jídelníčku zapojíte pár zdravých surovin a můžete se těšit skvělému zdraví a dlouhému, plnohodnotnému životu.

Úvodní Fotografie: Freepik