Jak zhubnout i bez výživového poradce

Pokud jste zdraví a netrápí vás zdravotní problémy, které by mohly hubnutí blokovat, lze zhubnout „svépomocí“ a ušetřit si tak peníze za výživové poradce, doplňky stravy a raději si za odměnu dopřát hezkou dovolenou s rodinkou.

Častou odpovědí na to, jak zhubnout bývá: jezte méně a více cvičte. Ano i ne. Dnes je takový boom, kdy si každý počítá kalorie. Počítání kalorií je popravdě nuda a přenechala bych to těm, kteří se živí svým tělem v oblasti kulturistiky, fitness a poradenstvím. Pro normálního smrtelníka to může být docela stresující a tak či onak vás to přestane po určité době bavit. Rovněž je rozdíl sníst 500 kalorií v zelenině a 500 kalorií v uzeninách.

Hodné a zlé kalorie

Kalorie jsou vynikající složkou na nutričních štítcích, při dietách a pro průvodce jídlem. Pravdou je, že 15 let zpátky nebylo tolik lidí bojujících s nadváhou a nikdo si kalorie nepočítal. Kde je tedy zakopaný pes?

Problém spočívá pouze v tom, že dříve byly potraviny přeci jen, co se kvality týče úplně někde jinde a nebyla taková nabídka. Čím větší nabídka, tím větší konzumace. Hlídat si určitým způsobem kalorie určitě není od věci, ale bohatě stačí pochopit, že není jídlo jako jídlo a stejný počet přijatých kalorií udělá s tělem rozdílnou věc.

Jídlo je totiž víc než kalorie, měly by to být především živiny a zdraví prospěšné látky tělu. Každé kousnutí do jídla vysílá specifickou sadu pokynů našemu tělu, které ovlivňují sytost, metabolickou rychlost, činnost mozku, hladinu cukru v krvi a způsob, jakým si tělo tuky ukládá.

Příklad:

Špenát je zelenina s vysokým obsahem vlákniny, která je trávená pozvolna a nevede k tvorbě glukózy a inzulínu. Vzhledem k tomu, že potraviny s obsahem vlákniny rozšiřují žaludek, vysílá tělo do mozku signál, že jste sytí. Mimo sytosti přispívají obsažené živiny (a nejen ve špenátu, ale i jiné zelenině) k optimalizaci metabolismu, ke snížení zánětů, ochraně před onemocněním, snížení cholesterolu, přirozené detoxikaci a přísunu prospěšných bakterií ve střevech. Jak sami vidíte, je velký rozdíl sníst 500 kalorií třeba v zelenině a 500 kalorií chlebu se salámem (pouze příklad), kdy každá potravina vyvolává zcela jiné metabolické procesy.

Jsme to, co jíme

Záleží tedy na kvalitě potravin, regulaci krevního cukru, střevních bakteriích a dalších vlivech. Není to o tom se přejídat a nehlídat množství konzumovaného jídla, nic proti hlídání, ale mnohem důležitější je soustředit se na příjem správných potravin a vyloučení těch, které mohou ukládání tuků způsobovat.

Co nejíst?

Jsou to výrobky z bílé mouky, bílý cukr, některé těstoviny, nic dobrým není ani bílá rýže, pokud ji jíte často, polotovary, uzeniny, sladké i slané pochoutky z obchodu (oplatky, chipsy), saláty s majonézou, smažená jídla a další. Chcete-li zhubnout sami a bez poradce, sedněte si a sepište seznam potravin, které jíte (nakupujete) a dle logického uvážení vyškrtejte ty, které myslíte, že stojí za vašimi kily navíc.

Hledejte zdravější alternativy

Mouka se dá dnes nahradit zdravější alternativou. Místo bílé rýže lze jíst rýži natural atd. Mimo to se zaměřte na to, aby ve vašem jídelníčku nevládly železnou vařečkou sacharidy. Těm se určitě nevyhýbejte, ale bílkovin by mělo být víc, sacharidů méně a opět jen těch, které vašemu tělu přinesou zdravotní benefity. Když si to takto sepíšete, zjistíte, že žádného poradce nepotřebujete.

Každý člověk ví tak nějak sám, co je pro něj to nejlepší. Vyhledat poradce je fajn, ale pouze tehdy, pokud máte skutečně zdravotní problémy, které v hubnutí brání. Případně vám díky tloušťky zdravotní problémy hrozí. Pokud poradce hledáte jen proto, že si sami nedokážete poručit, pamatujte – on vaše tuky pálit nebude. Budete to vy, kdo je bude muset zredukovat. A když už poradce, tak opravdového odborníka. Dnes si někteří udělají kurz a už se považují za mistra. Každé tělo je individuální a vyžaduje jiný přístup. Poznejte své tělo, poznejte, co vám svědčí a co ne. A samozřejmě na závěr jedovatá poznámka – opravdu zařaďte POHYB, nebuďte líní.

Obrázek: pixabay.com