Jasné příznaky, které upozorňují na onemocnění ledvin. Nepřehlížejte je, následky mohou být nevratné

Fotografie: Freepik

Když mají ledviny problém, dávají o sobě vědět nejprve nenápadnými způsoby. Proto ke svému tělu buďte pozorní. Podobně se v nouzi chovají také další orgány, které vyžadují naši pozornost. Sledujte všechny nezvyklé signály a porovnejte je s těmi, které se dozvíte níže. Podle toho zjistíte, zda máte tento orgán v pořádku nebo vyžaduje návštěvu lékaře.

Jak fungují ledviny

Ledviny filtrují odpadní produkty z krve a vylučují je spolu s močí. Pokud vaše ledviny nepracují správně, mohou se ve vašem těle hromadit toxiny. Jedním z nejčastějších příznaků je únava. Můžete se cítit slabí, roztržití a bez energie.

Citlivá pokožka

I takový problém vás může obtěžovat, pokud ledviny nedokážou eliminovat toxiny, a ty se později hromadí v krvi. Nakonec se na kůži objeví vyrážka a pacient má problémy se svěděním.

Oteklý obličej a končetiny

Když ledviny dobře neodstraňují sůl, hromadí se v těle voda. To může vést k otokům rukou, nohou, kotníků, nohou nebo obličeje. Proteiny, které moč navíc vylučuje, se mohou projevit nezdravě zabarvenými otoky kolem očí.

Fotografie: Freepik

Svalové křeče

Křeče v dolních končetinách a v jiných oblastech mohou být známkou poruchy funkce ledvin. Nerovnováha hladin sodíku, vápníku, draslíku nebo jiných elektrolytů může narušit funkci vašich svalů a nervů.

Dušnost

Jakmile jsou ledviny zasaženy onemocněním, vaše orgány nevytvářejí dostatek hormonu nazývaného erytropoetin. Bez něho byste mohli být chudokrevní a pociťovat dušnost. Dalším důvodem je již zmíněná akumulace tekutiny. Může vám ztěžovat dech. V závažných případech můžete mít vleže pocit, že se topíte.

Mdloby a závratě

Váš mozek může být špatně ovlivněn toxiny i anémií, což snižuje přísun kyslíku do mozku. Můžete mít závratě a potíže s koncentrací a pamětí.

Nechutenství

Onemocnění ledvin může způsobit nevolnost nebo zvracení a podráždění žaludku. Výsledkem je ztráta chuti k jídlu a nadváha.

Zápach z úst

Kromě toho mohou toxiny v krvi dodávat jídlu kovovou nebo jinou nepříjemnou chuť. Na mandlích se pak tvoří také čepy, které zapáchají.

Fotografie: Pixabay

Pěnivá, hnědá nebo krvavá moč

Pěnivá moč může být známkou příliš velkého množství bílkovin zvaných albumin. Může jít o důsledek problémů s ledvinami. Podobným příznakem je nahnědlá nebo velmi bledá moč. Porucha funkce ledvin může také způsobit vstup krve do močového měchýře. Krev v moči navíc někdy vytváří ledvinové kameny, které svému nositeli způsobují bolest, jindy nádory nebo infekci.