Jasné příznaky, které upozorňují na onemocnění ledvin. Nepřehlížejte je, následky mohou být nevratné

Fotografie: Freepik

Když mají ledviny problém, dávají o sobě vědět nejprve nenápadnými způsoby. Proto ke svému tělu buďte pozorní. Podobně se v nouzi chovají také další orgány, které vyžadují naši pozornost. Sledujte všechny nezvyklé signály a porovnejte je s těmi, které se dozvíte níže. Podle toho zjistíte, zda máte tento orgán v pořádku nebo vyžaduje návštěvu lékaře.

Jak fungují ledviny

Ledviny filtrují odpadní produkty z krve a vylučují je spolu s močí. Pokud vaše ledviny nepracují správně, mohou se ve vašem těle hromadit toxiny. Jedním z nejčastějších příznaků je únava. Můžete se cítit slabí, roztržití a bez energie.

Citlivá pokožka

I takový problém vás může obtěžovat, pokud ledviny nedokážou eliminovat toxiny, a ty se později hromadí v krvi. Nakonec se na kůži objeví vyrážka a pacient má problémy se svěděním.

Oteklý obličej a končetiny

Když ledviny dobře neodstraňují sůl, hromadí se v těle voda. To může vést k otokům rukou, nohou, kotníků, nohou nebo obličeje. Proteiny, které moč navíc vylučuje, se mohou projevit nezdravě zabarvenými otoky kolem očí.

Fotografie: Freepik

Svalové křeče

Křeče v dolních končetinách a v jiných oblastech mohou být známkou poruchy funkce ledvin. Nerovnováha hladin sodíku, vápníku, draslíku nebo jiných elektrolytů může narušit funkci vašich svalů a nervů.

Dušnost

Jakmile jsou ledviny zasaženy onemocněním, vaše orgány nevytvářejí dostatek hormonu nazývaného erytropoetin. Bez něho byste mohli být chudokrevní a pociťovat dušnost. Dalším důvodem je již zmíněná akumulace tekutiny. Může vám ztěžovat dech. V závažných případech můžete mít vleže pocit, že se topíte.

Mdloby a závratě

Váš mozek může být špatně ovlivněn toxiny i anémií, což snižuje přísun kyslíku do mozku. Můžete mít závratě a potíže s koncentrací a pamětí.

Nechutenství

Onemocnění ledvin může způsobit nevolnost nebo zvracení a podráždění žaludku. Výsledkem je ztráta chuti k jídlu a nadváha.

Zápach z úst

Kromě toho mohou toxiny v krvi dodávat jídlu kovovou nebo jinou nepříjemnou chuť. Na mandlích se pak tvoří také čepy, které zapáchají.

Fotografie: Pixabay

Pěnivá, hnědá nebo krvavá moč

Pěnivá moč může být známkou příliš velkého množství bílkovin zvaných albumin. Může jít o důsledek problémů s ledvinami. Podobným příznakem je nahnědlá nebo velmi bledá moč. Porucha funkce ledvin může také způsobit vstup krve do močového měchýře. Krev v moči navíc někdy vytváří ledvinové kameny, které svému nositeli způsobují bolest, jindy nádory nebo infekci.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]