Cviky pro korekci špatného držení těla. Nevzhledný hrb na zádech bude minulostí

Fotografie: Depositphotos

Špatné držení těla je výsledem dlouhých hodin u počítače nebo práce ve stoje. Abyste opět chodili rovně, zvolte podle konkrétních deformit vhodné cvičení.

Dlouhé sezení u počítače, časté používání mobilních telefonů nebo hodiny práce ve stoje mohou způsobit abnormální stav vaší páteře, třeba její zakřivení. Vedete-li zdravý životní styl, můžete se těmto rizikům vyhnout, ale pokud nejste příliš ve formě, pravidelné cvičení po určitou dobu přinese pozitivní výsledky v podobě zlepšení držení těla, říká fyzioterapeut Daniel Bubnis.

Boky vpředu, lopatky vzadu

Pokud máte prohnutou horní část zad a opíráte se o boky, pravděpodobně patříte mezi 20–40 % populace s hrudní kyfózou. Tento stav je způsoben lety nečinnosti a je častější u starších lidí. Vhodným způsobem nápravy nebo odstranění hrudní kyfózy je posílení flexorů. Nejlépe to uděláte pomocí supermanových cviků. Lehněte si obličejem dolů a zvedněte nohy a ruce nahoru. Vydržte 3 sekundy a opakujte 10krát.

Hlava je příliš vystrčená od ramen

Tato anomálie je pravděpodobně způsobena nadměrným používáním mobilních telefonů. Dochází k ní při neustálém tlaku na hlavu a ramena. Postižený pociťuje bolest a ztuhlost. Lékaři nazývají tento stav jako „SMSkový krk“. Pokud tímto trpíte, můžete své špatné postavení krku napravit za pouhých 6 týdnů tím, že budete toto cvičení provádět pravidelně každý den. Postavte se ke zdi, sklopte bradu a zatáhněte hlavu dozadu, dokud nebude u stěny. Vydržte 5 vteřin a opakujte 10krát.

Povislé stehenní nebo břišní svaly

Může se jednat o zakřivení páteře kolem pasu. To může způsobit chronickou bolest zad stlačováním nervů, což způsobuje degeneraci ploténky a artritidu. Výzkum ukazuje, že takovou bolest lze snížit každodenním cvičením, jež lze použít k úlevě od bolesti zad, posílení třísel a břišních a zádových svalů. Most jistě znáte, lehnete si na zem, pokrčíte kolena a zvedáte pánev co nejvýše. Chvíli podržte a pomalu spusťte zpět dolů. Opakujte opět 10×.

Vystrčená pánev dopředu

Při tomto postoji směřuje pánev příliš dopředu. Jedná se o jednu z nejčastějších deformit. Vaše držení těla v podstatě vypadá, jako že je vám všechno jedno, jste líní dokonce i stát. Takový postoj je výsledkem zvyku spát na břiše. Abyste problém napravili, klekněte si na podlahu, sedněte na paty a opřete se čelem o zem. Ruce jsou natažené. Vaše tělo bude připomínat svinutý list, což je jedna z oblíbených pozic v józe. Toto cvičení pro vás bude skvělou relaxací.

Pánev je nakloněna na jednu stranu

Když je jedna strana kyčle výše než druhá, dochází k deformaci pánevního dna. To je obvykle způsobeno napnutým nebo nataženým svalem v dolní části zad, což způsobuje silnou bolest v zadní části nohy. Deformaci můžete napravit zpětným zvednutím nohou. Lehněte si na břicho a opřete se rukama o hlavu. Zvedněte jednu nohu do vzduchu. Chvíli vydržte a poté pomalu spusťte nohu dolů. Opakujte stejné kroky s druhou končetinou.

Zdroj: Healthline