Tyto příznaky žilní trombózy lidé považují za neškodné kosmetické vady. Jsou přitom zdravotním rizikem

nohy a tromboza
Fotografie: Freepik

Hluboká žilní trombóza je nebezpečný problém, který může mít závažný dopad na vaše zdraví. Pokud ji rozpoznáte, co nejdříve vyhledejte svého lékaře.

Hluboká žilní trombóza je život ohrožující onemocnění, které mnohdy zůstává neodhaleno do doby, než výrazně poškodí organismus člověka. Je proto velmi důležité, abyste se měli na pozoru před jeho typickými příznaky, jimiž se vás tělo snaží včas varovat, a v případě jejich rozpoznání okamžitě zakročili – mnozí lidé je mají tendenci zaměňovat za jiné, méně závažné problémy, čímž výrazně ohrožují své zdraví, říká doktor Darragh O’Carroll.

Otok nohou a křeč

Pokud se na jedné z vašich nohou objevil otok, měli byste rychle zpozornět. Jedná se totiž o jednu z nejčastějších známek toho, že v této oblasti vznikla krevní sraženina, která brání průtoku krve zpět do srdce. Stejně tak je dobré mít se na pozoru před křečí, jež nemizí, a to obzvláště v případě, že se objeví s otokem. Nepohodlí se může projevit také ve formě pulzující bolesti nebo zvýšené citlivosti na tlak.

Změna barvy nohou

Pokud kůže na vašich nohou zčervená nebo bude mít modrofialovou barvu, měli byste okamžitě vyhledat lékaře. Jedná se totiž o známku špatné cirkulace, která byla se vší pravděpodobností způsobena krevní sraženinou. Tento problém se může projevit také vyšší teplotou v postiženém místě. Pokud je tedy vaše kůže v některých místech teplejší než jinde, může se jednat o trombózu.

Intenzita příznaků

Na vědomí byste měli brát také skutečnost, že se může různit i intenzita příznaků tohoto nepříjemného problému. Každý člověk je totiž jiný a může je pociťovat v různé míře. Je však důležité, abyste si dávali pozor i v případě, že jsou mírnější – možná jen máte silný imunitní systém, a tak se příznaky na vašem těle tolik neprojeví. Dopady onemocnění však mohou být stejné jako u těch, kteří pociťují intenzivnější příznaky.

Křečové žíly jsou nejen estetický, ale i zdraví ohrožující problém. Odstranit je lze i bez drahých krémů

tromboza
Fotografie: Freepik

Je také možné, že hluboká žilní trombóza nezpůsobí žádné příznaky a projeví se až v momentě, kdy výrazně poškodí organismus nebo ucpou tepnu – to může vést mimo jiné k srdečnímu infarktu, nebo dokonce k mozkové mrtvici. Je proto důležité, abyste byli opatrní zejména v případě, že spadáte do rizikových faktorů. Ohroženi mohou být především ti, kteří užívají antikoncepci a hormonální substituce během menopauzy či podstupují chemoterapeutickou léčbu nebo velké operace.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]