Pádné důvody, proč provádět pravidelný strečink i když neposilujete či neběháte

Strečink rozhodně není určen pouze pro ty, co cvičí, tanečníky či jogíny. Protahovat své tělo by měl úplně každý, ať už provádí nějaký typ sportovní aktivity či vůbec. Různé tělesné nesrovnalosti (dysbalance) vznikají jednak slabostí svalů, a také zkracováním. Silovým cvičením i sezením sesedá páteř, během několika let se můžete zmenšit o desítky milimetrů.

Pro páteř je ideální každodenní natahování, třeba pověšením se na hrazdě, tyči, větvi. Doporučeno je zavěšovat se denně alespoň po dobu dvou minut (třeba po 20 až 30 sekundách). Když zvládnete více, jen lépe. Dnes se zaměříme na to, proč provádět pravidelný strečink a nepodceňovat jeho účinky.

Proč pravidelně provádět strečink

Lepší flexibilita a prodloužení svalů – Ze svalu, který není zkrácený dokážeme vytěžit mnohem více. Ať už při sportu nebo běžných činnostech

Rychlejší regenerace – Strečink pomáhá tělu rozvinout schopnost dodávat kyslík i živiny během fyzické zátěže, což znamená rychlejší regeneraci. Díky natahování svalů se procvičují a posilují i hlubší struktury.

Snížené riziko úrazů – Prostřednictvím strečinku získáme mnohem lepší pružnost, čímž minimalizujeme riziko úrazů. Například špatné seskočení, došlápnutí, vymknutí, pády. Pružné tělo je mnohem méně náchylné k úrazům. Případně důsledek není až tak vážný, jako u zakrnělého těla.

Větší pohybový rozsah – Větší pohybový rozsah uvítají především ti, kteří cvičí. Ale určitě jej uvítají i ti, kteří se cvičení nevěnují a nejen z pohledu pohodlnějšího zavazování tkaniček. Opět to souvisí s menším rizikem úrazů, ale také prevencí bolesti zad.

Lepší pohybová uvědomělost – Při protahování těla si vytváříme s tělem hlubší vztah. Nejvíce by vám o tom mohli vyprávět ti, co se pravidelně věnují józe. Lépe tak poznáte co je vám příjemné, co už je moc, jak vaše tělo reaguje. Tudíž si více uvědomíte své tělo a sami sebe celkově.

Správné držení těla – Drtivá většina lidí, kteří neprotahují pravidelně své tělo trpí různými tělesnými dysbalancemi. Možná si toho ani nejsou vědomí, dokud si to nezkusí a nezjistí, že jedna noha je pružnější než druhá, že na jednu stranu se ohne bez potíží, na druhou to téměř nejde. Je v pořádku, že každá strana těla je jiná a funguje trochu rozdílně, ovšem velká dysbalance je problém. To potom způsobuje i špatné držení těla a různé bolesti nejen zad. Proto je velmi důležité pracovat na vyvážení. Málo protahování = degenerace těla.

Dodává energii a spaluje kalorie – Protahování dodává především mentální energii. O tom by vám mohli opět vyprávět jogíni. Ovšem zkusíte-li dynamický strečink, tak zjistíte, že se i zapotíte, spálíte kalorie a dodá vám energii fyzickou. Sice u strečinku nespálíte tolik kalorií jako u skákání přes švihadlo, ale nějaké ty kalorie přeci jen pálíte.

Cílené cviky – Existují i cílené protahovací cviky na uvolnění, které jsou prevencí bolestí zad, nohou, svalů, kloubů.

Fasice potřebují cvičení – Správný strečink má pozitivní vliv na pružnost svalů, urychluje svalovou regeneraci a velmi dobře uvolňuje i psychicky. Protahování těla není určeno pouze pro sportovce. Naopak, protahovat by se měl denně každý, minimálně na 15 až 20 minut.

Fasice mají totiž rády změnu a pestrost, zbytnělé/zakrnělé fasice jsou často důvodem mnoha bolestí včetně problémů se zády. A co jsou to fascie? Fascie je vláknitá síť (vláknitá kolagenová pojivová tkáň), která spojuje každou buňku v těle. Ty má v těle úplně každý, nejen sportovci. Proto asi chápete, jak důležité je denně se protahovat a natahovat.

Fotografie: Pixabay