Důležité potraviny, které by neměly chybět na jídelníčku všech, kteří trpí problémy se srdcem

Fotografie: Freepik

Onemocnění srdce jsou nejčastější příčinou úmrtí. Z toho důvodu je důležité dodržovat preventivní opatření, jedním z nich je dodržování zásad zdravého stravování.

Kardiovaskulární onemocnění mohou být dlouhou dobu bezpříznaková. Často jsou diagnostikována až ve chvíli, kdy pacient prodělá zjevnou příhodu, například infarkt. Rizikové faktory tohoto onemocnění jsou vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol nebo také kouření. Existují ale i potraviny, které jsou pro naše srdce prospěšné. 

Základem je správná životospráva

Velký vliv na náš kardiovaskulární systém má náš životní styl. Vyšší riziko vzniku infarktu nebo arytmie mají lidé trpící cukrovkou či nadváhou a nebo ti, kteří holdují alkoholu. Nevyvážená strava a nedostatek pohybu naše srdce také ovlivňují negativním způsobem. Pokud máme problém se srdcem diagnostikovaný, existuje potravina, která je pro nás velmi prospěšná. 

Fotografie: Pixabay

Touto zázračnou potravinou jsou ryby. Podle kanadské studie konzumace alespoň 175 gramů ryb týdně snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Tuto výhodu ale konzumace ryb přináší pouze lidem, kteří již nějakou formou onemocnění srdce trpí. Podle výsledků studie neměla konzumace ryb v případě zdravého člověka na jeho zdravotní stav žádný vliv.

Nejdůležitější jsou Omega 3 mastné kyseliny 

Největší přínos pro naše srdce mají druhy ryb s vyšším obsahem Omega 3 mastných kyselin. Ty totiž snižují zánět v těle, a tím snižují riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Konzumace ryb se doporučuje ideálně ve frekvenci 2x týdně. Vhodnými rybami jsou sardinky, makrela, losos nebo sleď. Kromě ryb je dobré do našeho jídelníčku zařadit také len a různé druhy semen, například ořechy nebo mandle.

Fotografie: Pixabay

Kromě vyváženého zdravého jídelníčku je zapotřebí hlídat si naši tělesnou hmotnost a zařadit do našeho běžného režimu dostatek pohybových aktivit. Naše strava by měla obsahovat dostatek ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Snížit bychom naopak měli konzumaci soli a cukru. Omezit by se měla také konzumace alkoholických nápojů – u mužů by neměla překročit 2 sklenice piva denně, u žena je optimální množství 1 sklenička vína. Omezit bychom měli také kouření.

Zdroj: Doc

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]