Otrava z vajec dokáže být velmi nepříjemná. Zjistěte, jak ji poznat a čemu je nutné se při jejich konzumaci vyhnout

Fotografie: Freepik

Pozor na snadnou otravu vejci. Jak je správně připravovat a čemu se vyvarovat, aby k něčemu takovému nedošlo.

Přestože vejce patří mezi nejvýživnější a také velmi zdravé potraviny plné potřebných vitamínů a dalších látek, snadno může dojít také k otravě touto potravinou. Nejčastěji za to může nedostatečná tepelná příprava vajec nebo také nechtěná konzumace skořápky, která může vést k nepříjemným zdravotním komplikacím.

Pozor na salmonelu i skořápky

Zásadním důvodem, proč může dojít k otravě po konzumaci vajec, je malá bakterie zvaná salmonela, která může kontaminovat jak skořápku, tak celý vnitřek vajíčka. Jeho nedostatečnou tepelnou úpravou se tato bakterie poté dostává také do těla člověka, kde umí nadělat pěkný nepořádek v podobě střevních a dalších potíží. Jedná se nejčastěji o:

  • bolesti břicha
  • průjem
  • bolest hlavy a horečku
  • zvracení
  • celkovou tělesnou slabost a zvýšenou únavu
  • zimnici
  • nevolnost
  • bolest svalů
Fotografie: Freepik

Důležité je také dávat velký pozor i na skořápky z vajec. Po jejich konzumaci se totiž snadno mohou zaseknout ve slepém střevě, a rapidně tak zvýšit riziko jeho zánětu. Ten se většinou řeší pouze operativně, podle závažnosti průběhu. Proto vajíčka vždy řádně oloupejte, v případě potřeby umyjte a zkontrolujte, zda někde nezůstal kousek skořápky.

Fotografie: Freepik

Jak správně připravit vajíčka

Velmi důležitým pravidlem při jakékoliv konzumaci nebo přípravě pokrmů z vajec je kontrola, zda není vejce zkažené. Zkažené vejce se totiž nejčastěji prozradí zápachem nebo podivnou konzistencí, a takové rozhodně nesmíte konzumovat. Před přípravou je tedy dobré je zkontrolovat, pokud je rozbíjíte před uvařením, raději je nejprve vždy rozbijte pojednom do misky, pro případ, že by některé bylo zkažené.

Fotografie: Freepik

Vajíčka je pak možné vařit hned na několik způsobů, smažit, přidávat do pokrmů atd. Pokaždé tak vždy dodržujte tyto zásady kontroly a ujistěte se, že je s vejcem vše v pořádku. Jen tak totiž zabráníte otravě nebo jiné nepříjemnosti spojené s konzumací této potraviny. Vejce také udržujte na chladném místě bez přímého slunečního záření.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]