Co dělat, až přijde věk, kdy je hubnutí skoro nadlidský výkon

Fotografie: Freepik

Věk člověka ovlivňuje stav těla, schopnost hubnutí a tím i jeho zdraví. Ačkoliv spousta lidí bojuje se svou váhou po celý život, vědci přišli na to, po jakém roce věku už lidé skutečně nemohou zhubnout.

Kolísání hmotnosti, ať už vlivem hubnutí nebo přibírání, zvyšuje riziko předčasného úmrtí a ovlivňuje kvalitu života. S věkem se metabolismus člověka zpomaluje, což znamená, že se naruší metabolický proces. Ve stáří by tedy lidé měli jíst méně, aby nedocházelo k problémům s hmotností a jinými systémy pro trávení jídla. Po výzkumu se ukázalo, že po 60. roce života je téměř nemožné zhubnout a po 68. roce je třeba být na svou váhu ještě opatrnější.

Fotografie: Freepik

Hladovění vede k dalším problémům

Náhlé odmítání jídla ale není řešení. Pokud člověk celý život jedl hodně, nebude schopný okamžitě snížit příjem kalorií. Žaludek je hodně roztažený, a proto bude člověk trpět velkým hladem. Výrazné snížení příjmu kalorií a následné zvýšení vlivem hladu se zase postará o jojo-efekt, kdy se úbytek hmotnosti zase rychle vrátí. Proto se doporučuje omezovat jídlo už několik let před šedesátkou, aby si žaludek zvykl a sám se zmenšil.

Ideální je držet stabilní váhu

Kolísání hmotnosti negativně ovlivňuje zdraví člověka. Ideální je, pokud váha zůstává víceméně stabilní. Američtí odborníci provedli studii, během které zkoumali skupinu žen nad 68 let. V potaz brali jejich životní styl, aby zjistili, jak na ně váha s přibývajícím věkem působí. Dospěli přitom k závěru, že ženy, které zhubly, mnohem častěji utrpěly zlomeninu kyčle než ženy, kterým váha zůstala stejná.

Fotografie: Unsplash

Kromě zlomenin se u žen, které zhubly, vyskytlo zvýšené riziko předčasného úmrtí až o pět let. Stabilní váha je pak ještě více důležitá u lidí nad 80. Vědci tvrdí, že v tomto věku je nebezpečný jak přírůstek, tak úbytek hmotnosti. Velká změna je totiž pro tělo stresující a může ovlivnit vývoj demence. Stačí pouhá 10% odchylka, aby byla u 20 % lidí ovlivněná paměť, myšlení, rozvážnost a další schopnosti normálně reagovat na okolí a okolní prostředí.

Nadváha vede k cukrovce

Nadváha navíc může vést k cukrovce. S přibývajícím věkem s nadbytečnými kilogramy bojují převážně ženy, u kterých vlivem menopauzy dochází k hormonálním změnám. Snižuje se fyzická aktivita, což vede k narušení práce kloubů. Zdraví člověka záleží na mnoha faktorech, rozhodně se ale vyplatí sledovat váhu. Obecně se doporučuje držet index tělesné hmotnosti okolo 18,5 kg na metr čtvereční.

Zdroj: EatThis