Chyby ve stravování, které přispívají ke vzniku nadváhy. Snažte se je eliminovat

Fotografie: Freepik

Obezita je strašák, který na nás kouká na každém rohu a kterému se snažíme vyhnout. Ne vždy se nám to ale daří. Mnohdy za to mohou úplné maličkosti.

Velmi často máme nutkání rychle zhubnout přebytečná kila. Díky tomu, že chceme výsledky hned, se ale dopouštíme mnohdy opravdu zbytečných chyb. Ty mohou vést i k tomu, že místo hubnutí budeme na váze nabírat nebo naopak velmi rychle zhubneme a následně opět přibereme. Máme pro vás seznam nejčastějších chyb, kterých se během změny naší postavy, ale i životního stylu dopouštíme. Budete překvapeni, co všechno je možné nevědomky dělat špatně. Za naši cestou za vysněnou postavou může stát i být jen mala dezinformace, díky které se nám ale nedaří zhubnout. 

Nízkotučné a dietní jídlo není vždy tou správnou volbou

Nejprve je zapotřebí si uvědomit, že ne všechny kalorie jsou stejné. I kalorie totiž mohou být děleny na ty dobré, ale i špatné. Ty dobré pro naše tělo najdeme třeba v zelenině nebo v ovoci. Ty špatné se vyskytují ve smažených jídlech, ale také v hamburgeru nebo čokoládě. Tuto skutečnost je zapotřebí brát v úvahu, protože nás tělesný tuk nezávisí tolik na množství kalorií, které zkonzumujeme, jako na jejich typu. Nenechte se také zmást častým marketingovým tahem ohledně nízkotučných potravin.

Fotografie: Freepik

 

Mnoho z nich je totiž kvůli dosažení lepší chuti dochucení velkým množstvím umělého cukru. Ten nejen negativně ovlivňuje naši postavu, má ale také velký vliv na naši chuť k jídlu. Po jejich snědení se necítím sytě, musíme proto rychle vyhledat další zdroj potravy. V naší stravě je zapotřebí hlídat hlavně dostatečný příjem bílkovin. Potraviny s vysokým obsahem bílkovin totiž zlepšují metabolismus a snižují chuť k jídlu. Na tu má pozitivní vliv také dostatečné množství vlákniny v naší stravě. Ta pomáhá hlavně v zasycení, nemáme proto potřebu konzumovat další zbytečné množství jídla.

Nikdy nevynechávejte snídani a jezte pětkrát denně 

Existují ale také dlouhá léta opakovaná tvrzení, která ve skutečnosti až tak pravdivá nejsou. Patří sem například to, že máme jíst několikrát denně a to i za předpokladu, že nemáme hlad. To je ale mýtus, díky kterému štíhlejší postavy nedosáhneme. I při dietě se doporučuje jíst pouze tehdy, když se cítíme hladově. Dalším mylným tvrzení je, že musíme snídat. I toto tvrzení bylo vyvráceno, vynechání snídaně se na naší postavě negativně nepodepíše a naopak díky jejímu vynechání docílíme menšímu příjmu kalorií za celý den.

Fotografie: Pexels

Často zapomínáme na to, že i konzumace džusu se na naší postavě podepisuje negativním způsobem. Při snaze o zhubnutí často vynecháváme z našeho jídelníčku alkoholické a slazené nápoje. Mnohdy ale sáhneme po džusu a to v domnění, že díky vysokému podílu ovoce se jedná o zdravý nápoj. Zapomínáme ale, že obsahuje velké množství cukru. Ovocné džusy je lepší nahradit čistou vodou a ovoce si dopřát jako pravidelnou svačinu. Jako ideální ovocné druhy při hubnutí se považuje vodní meloun, hruška, jablko nebo grapefruit.  

Zdroj: EatThis

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]