Stravovací strategie, které podporují hubnutí by měla zkusit každá žena, které se nedaří zhubnout

Fotografie: Freepik

Snažíte se dlouhodobě dosáhnout nějakého výsledku hubnutí a stále se vám to nedaří? Vyzkoušejte dodržovat následující strategie, které jsou léty osvědčené a opravdu pomáhají.

Hubnutí je náročný proces, zvláště trpíte-li výraznou nadváhou a vaše stravovací návyky nejsou právě ideální. Pokud se již nějakou dobu neúspěšně snažíte zhubnout, možná vám pomůže několik rad, které upravují právě stravovací návyky a pomáhají tak regulovat příjem stravy, či odbourávají její nesprávné ukládání. Pojďme se podívat, co byste měli při hubnutí dodržovat.

Jaké stravovací návyky dodržovat?

Při hubnutí obvykle není primárním zájmem zcela změnit jídelníček, nýbrž jej upravit tak, aby byl pestrý a zároveň organismus nezatěžoval nadměrným jednorázovým příjmem velkého množství živin (ať už zdravých, či nezdravých). Snažíte-li se zhubnout, dodržujte následující zásady.

Pijte hodně vody

Předtím, než se pustíte do oblíbených sladkostí, zkuste vypít sklenici vody, nebo si uvařit bylinkový čaj. Žízeň může být velmi jednoduše zaměněna s hladem. Tímto způsobem zamezíte zbytečnému přísunu cukrů.

Večerní pojídání pochutin

Jste-li zvyklí po večeři ještě u televize pojídat nějaké drobnosti, pokuste se jich vyvarovat, nebo alespoň nahraďte klasické pochutiny nízkokalorickými. Ideální je ovšem žádné pochutiny nekupovat, nebudete mít co ujídat.

Neodpírejte si oblíbené jídlo

Oblíbená (i když vysoce kalorická) jídla si nemusíte zcela odpírat, je potřeba je ovšem konzumovat s mírou. Klidně si denně dejte trochu čokolády nebo sušenky, vždy však malé porce, nikoliv celé balení.

Jezte v malých porcích

Problémy s nadváhou mají obvykle lidé, kteří velmi často pociťují hlad. Pokud trpíte tímto problémem (který je obvykle získaný), definujte si celkové množství jídla, které byste měli denně sníst, a následně je rozdělte do malých porcí. Ty byste měli konzumovat v pravidelných odstupech. Ideální počet takových jídel za jeden den je 5.

Upřednostňujte bílkovinovou stravu

Při výběru potravin se orientujte na pokrmy s vysokým obsahem bílkovin – jsou schopny vás lépe zasytit. Jedná se především o libové maso, mořské plody, vaječné bílky, sóju, fazole nebo jogurt.

Fotografie: Freepik

Připravujte si kořeněná jídla

Tělo má tendenci považovat jídla s plnou chutí za vydatnější. Budete-li konzumovat málo ochucené pokrmy, může se stát, že jich zkonzumujete větší porce. Kořeněných jídel sní člověk obecně méně.

U jídla a pití v restauraci zkuste dětské porce, omezte alkohol

Chystáte-li se poobědvat nebo povečeřet v restauraci, objednávejte si raději dětské porce. Jednak bývají často dietnější, jednak vám pomohou lépe regulovat objem, který sníte. Alkohol je velmi kalorický, buď jej zcela vynechejte nebo jeho konzumaci minimalizujte.

Nezapomínejte na snídaně

Jste-li zvyklí začínat denní stravování obědem, rozhodně se vraťte k plnohodnotné snídani. Snídaně vám dodá energii, kterou rychle během dopoledne spálíte, a navíc jednodušeji rozložíte menší porce do většího časového rozmezí.

Schovejte jídlo

Máte-li plnou spíž, bude vás lákat k častějšímu stravování. Chcete-li se zbavit neustálé chuti na jídlo, zbavte se zásob, na které je vidět, nebo je skladujte někde, kde jsou hůře dostupné.

Pořiďte si váhu

Kontinuální sledování výsledků vašich snah může být motivační i demotivační. Pomůže vám však v rozhodování, zda si dopřát další sladkost.

Zdroj: OnHealth

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]