Většina Čechů dělá na záchodě tuto závažnou chybu, která způsobuje nenávratné zdravotní následky

Fotografie: Depositphotos

Pokud před spláchnutím nezavíráte víko toalety, můžete se potýkat s mnoha problémy. Po vaší koupelně se totiž v takovém případě šíří nespočet bakterií.   

Každý má určité hygienické návyky, které pravidelně dodržuje a nedá na ně dopustit. Mnoho lidí však často zapomíná na zavírání víka toalety před tím, než spláchne. Tím však sami sebe vystavují nebezpečnému riziku nakažení, protože nechávají celou místnost zaplnit nespočtem bakterií, které byly přítomny na výkalech. Pokud tedy tento návyk nedodržujete ani vy, je podle odbornice Janine Annett na čase jej přijmout.

Před splachováním je důležité vždy zavírat víko

Vaše toaleta je skutečná zárodečná bomba, kde se může šířit nespočet bakterií, virů a parazitů. Právě tyto mikroorganismy totiž lidé vylučují do záchodové mísy, odkud následně putují dále do odpadu. Jedná se o běžnou záležitost, která nepředstavuje přílišné zdravotní riziko pro člověka, pokud ovšem splachuje toaletu se zavřeným víkem. V případě, že by tak nečinil, se mohou bakterie rozšířit do všech částí místnosti a přežívat tam dlouhé týdny (většinou díky vlhkému prostředí toalety či koupelny).

Tyto bakterie se mohou dostat mimo jiné i na váš zubní kartáček, houbičky na sprchování a mnoho dalších předmětů v okolí, včetně koberců, ručníků a deodorantů na poličce. Ve vzduchu pak mohou zůstat například bakterie E. coli či Clostridium difficile, jak potvrzují informace zveřejněné v Canadian Medical Association Jurnal. Tyto mikroorganismy se dokáží udržet na čerstvém vzduchu až neuvěřitelných 6 hodin po spláchnutí toalety. Tyto mikroby se mimo jiné mohou dostat až do vzdálenosti 7 metrů od toalety.

Nezapomínejte na mytí rukou

Samozřejmě je důležité dbát také na správné mytí rukou, které je možná ještě důležitější než samotné splachování toalety se zavřeným víkem. Pokud byste tak neučinili, na vaší pokožce zůstanou přítomny nebezpečné bakterie, jež se mohou snadno dostat do vašeho organismu a napáchat vám velkou zdravotní újmu. Vždy proto maximálně do 20 vteřin od vykonání potřeby použijte umyvadlo a důkladně si omyjte obě ruce.

průjem, zácpa

Barva stolice je účinným pomocníkem k podchycení zdravotních potíží. Upozorní i na parazity a krvácení

mytí ruce
Fotografie: Freepik

Mnoho lidí také často volí dezinfekci, která vám pomůže ještě lépe. Jedná se však pouze o doplněk k mytí rukou, který by neměl nahradit běžné mýdlo. Přece jen se jedná o intenzivní produkt, který může při nadměrném používání vysušovat pokožku, což by mohlo způsobit další nepříjemné problémy. Na webu ZdravéStravování jsme také již dříve psali o rizicích spojených s používáním mobilního telefonu na toaletě, které by nikdo neměl podceňovat.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]