Projevy nedostatku vitamínu D, které byste rozhodně neměli ignorovat

Jaký vitamín je v sychravém podzimním a zimním počasí nejdůležitější? Rozhodně vitamín D, kterému se také přezdívá sluneční vitamín, protože za normálních okolností se do těla dostává skrze kůži působením slunečního záření. Co však dělat v chladných měsících, kdy je slunečních paprsků poskrovnu? Řešením je konzumace potravin, které obsahují vitamín D v přirozené formě.

Bez déčka nefunguje metabolismus a mozek

Vitamín D je pro náš organismus zcela nezbytný, protože udržuje zdravý metabolismus a pomáhá vstřebávat vápník. Je velmi potřebný pro správné fungování kognitivních funkcí mozku, proto by dospělý jedinec měl denně přijmout 400-600 IU vitamínu D denně.

V letních měsících postačí strávit asi 15 minut na slunci, v zimních měsících je však nutné dostat déčko do těla jiným způsobem. Možností jsou potraviny bohaté na tento tolik potřebný vitamín, díky kterým vydrží organismus ve zdraví přežít do jara.

Nedostatek vitamínu D vede k mnoha onemocněním

Nedostatkem vitamínu D trpí většina populace ve vyspělých zemích, přitom je to vitamín, který ovlivňuje zdraví kostí a podle vědců jeho menší než doporučený denní příjem je důvodem vzniku osteoporózy a osteomalacie. Kromě zhoršené imunity se dostavují také deprese nebo migrény, nedostatek vitamínu D také vede ke kardiovaskulárním onemocněním, ale trpí také kůže.

Podle různých studií jeho nedostatečnost je také důvodem vypadávání vlasů, ale stojí za lidskou mrzutostí a dokonce nespavostí. Kromě toho mohou lidé trpět při dlouhodobém nedostatku tohoto vitamínu také:

  • Melancholickými stavy
  • Přecitlivělostí a zhoršením citlivosti kůže
  • Zhoršenou vytrvalostí
  • Svalovou slabostí
  • Vysokým krevním tlakem
  • Únavovými zlomeninami

Doplnit vitamín D lze pomocí správných potravin

Jak pravidelně doplňovat tento potřebný vitamín? Kromě slunce pomohou správné potraviny, těchto 6 obsahuje déčka tolik, aby se zajistil adekvátní denní přísun déčka. Které potraviny to jsou?

Houby

Konzumací 100 g hub se pokryje denní potřeba vitamínu D. Je možné je připravovat jako samostatné jídlo, případně jako přílohu nebo doplnit jimi ostatní jídla nebo saláty. Vhodné je při sušení houby vystavit UV záření, docílí se tak zvýšení obsaženého vitamínu D.

Losos

Nepochybnými šampiony v množství vitamínu D jsou tučné mořské ryby, mimo jiné losos, který obsahuje v porci o 150-200 g doporučenou denní dávku. Vhodné je tak konzumovat tyto druhy ryb alespoň dvakrát týdně.

Fotografie: Pixabay

Halibut

Obdobně jako losos, také halibut obsahuje ve 100 gramech 250 % denní dávky vitamínu D. Kromě toho je výborným zdrojem zdravých mastných kyselin, které jsou nezbytné pro zdraví srdce a kardiovaskulárního systému. Obdobných účinků mají také sleď, makrela nebo mečoun.

Krevety

Oblíbené mořské plody obsahují nejen třetinovou dávku vitamínu D ve 100 g, ale mají nízký obsah tuku, jsou proto vhodné při redukční dietě. Při konzumaci je však nutné dohlédnout na možný přebytek sodíku, ten není zdraví prospěšný ve větších a pravidelných dávkách.

Fotografie: Pixabay

Vejce

Zatímco krevety nebo losos bývají drahé, obyčejné slepičí vajíčko je levné, ale i žloutek obsahuje 40 IU vitamínu D, což sice nepokryje denní dávku, ale je to rozhodně další doplňkový zdroj potřebného vitamínu.

Sýr

Obdobně sýry obsahují menší množství vitamínu D, je proto vhodné je konzumovat pravidelně. Podle vědeckých studií dokonce pravidelná konzumace sýrů pomáhá snižovat riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a mozkové mrtvice.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]