Chřipka a nachlazení: Jak přečkat podzim bez větších zdravotních komplikací

Nadcházející podzimní měsíce jsou od nepaměti kromě chladnějšího a deštivějšího počasí spojeny také s nejrůznějšími zdravotními problémy, nejčastěji v podobě nachlazení či chřipky. Letošní podzim a zima bude ale kromě běžných bakterií a virů komplikovanější ještě o koronavirus. Možná tak přemýšlíte, jak se před onemocněními nejúčinněji ochránit. Zde je několik tipů od samotných lékařů.

Nechte se očkovat

Chřipka má jako nemoc tu výhodu, že se proti ní na rozdíl od mnoha jiných onemocnění můžeme nechat očkovat. V České republice je ale stále procento lidí, kteří se proti chřipce nechávají pravidelně očkovat, mnohonásobně nižší než v ostatních vyspělých státech.

Pokud ale patříte do věkové skupiny seniorů či vás trápí další zdravotní potíže, očkování byste měli rozhodně zvážit, neboť mnoho studií potvrzuje, že následné onemocnění chřipkou či razantnější nachlazení má u starších osob za následek mnoho komplikací, které mohou vést ke zhoršení i dalších onemocnění, kterými trpí.

Myjte si často ruce

Jedno ze základních pravidel, které bylo hodně doporučované zejména jako prevence koronaviru, stejně dobře funguje také jako ochrana před dalšími onemocněními způsobenými viry a bakteriemi.

Fotografie: Pixabay

Nejrůznějším virům a bakteriím se totiž velmi líbí na mnoha površích, kterých se dennodenně dotýkáme, jako jsou kliky, mobilní telefony, klávesnice či peníze. Není proto překvapující, že pravidelná a důkladná hygiena rukou nám pomůže tyto choroboplodné zárodky z rukou odstranit a ochrání nás před možným onemocněním.

Nejezte na pracovišti

Další riziko, které mnoho lidí vzhledem k časové i pracovní náročnosti svého zaměstnání podceňuje, je stravování se přímo ve své kanceláří, na místě, kde pracují. Společné kanceláře, které spolu sdílí několik lidí a do kterých kromě nich každý den vstoupí ještě řada dalších osob, jsou ale rovněž rájem pro nejrůznější viry a bakterie, které se poté mohou například z pracovní desky vašeho stolu velmi snadno přenést na vaši svačinu a oběd a odtud dále do vašeho těla, kde mohou být příčinou vzniku nemoci.

Pohybujte se

Aktivní životní styl a pohyb je prevencí mnoha zdravotních potíží, chřipku a nachlazení nevyjímaje. Pravidelné cvičení nám nejen pomáhá zůstat v kondici, ale zároveň účinně posiluje imunitní systém a pomáhá mu odolávat vnějším hrozbám. Svému organismu pomůžete nejen pravidelnou fyzickou aktivitou před či po práci, ale i malými přestávkami během práce, které využijete k protažení ztuhlých svalů.

Fotografie: Pixabay

Pravidelně čistěte povrchy dezinfekčním prostředkem a zavírejte dveře

Nejen pokud pracujete v místnosti s dalšími lidmi, věnujte náležitou pozornost pravidelnému čistění a dezinfekci pracovních desek stolů, klik, dvířek mikrovlnné trouby a další věcí, kterých se během dne dotýká větší počet lidí. Nejvhodnější jsou dezinfekční ubrousky s obsahem alkoholu. Zabere vám to jen několik sekund, které ale mohou být pro vaše zdraví zásadní.

Další rada, která noha lidem připadá jednoduchá, ale skutečně funguje, je zavírání dveří u kanceláře, jedná se o snadné zamezení šíření choroboplodných zárodků, které se nacházejí na chodbách a jsou často vířeny procházejícími lidmi.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]