Konzumace světlého chleba může být stejně návyková jako kouření. Může také způsobovat srdeční onemocnění

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Konzumace světlého chleba na vás může mít podle odborníků stejně špatný dopad jako kouření. Dokonce je možné, že může způsobovat závislost.

Mnoho lidí si v dnešní době uvědomuje, že kouření je velmi nebezpečný návyk, který se může snadno podepsat na vašem zdraví, a to bohužel velmi negativně – přesto stále spousta lidí kouří a vystavuje se nebezpečí. Podobně tomu však je také u jiných potravin, jež mnozí považují za zcela běžné – a jedním z nich je právě světlý chléb. Podle odborníků se totiž jedná o potravinu, která může poškodit váš organismus téměř totožně jako pravidelné kouření cigaret.

Velké riziko pro vaše zdraví

Ačkoliv to může znít extrémně, ukazuje se, že světlé pečivo může vytvářet stejný návyk jako kouření a je stejně škodlivé pro zdraví – jeho konzumace totiž přispívá k rozvoji nebezpečných onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby, rakovina a cukrovka 2. typu. To může být obzvláště nebezpečné pro lidi trpící obezitou a nadváhou, kteří se už tak vystavují potenciálním potížím. Naštěstí však existuje řešení, a to nahradit například světlý chléb zdravým kváskovým chlebem, jenž naopak skvěle podporuje zdraví těla.

Bohužel však v dnešní době světlé pečivo dominuje téměř v každém obchodě s potravinami a lidé ho neustále konzumují, a to nehledě na jeho zvyšující se cenu. Podle odborníků je dokonce možné, že vyhýbání se světlému chlebu může být pro tělo mnohem prospěšnější než přestat kouřit – pokud tedy chcete žít zdravý život, je nutné začít u toho, co jíte. Samozřejmě je důležité zmínit, že to neznamená, že by bylo kouření zdravé.

Světlý chléb je návykový

Již po dlouhá léta je známo, že světlé pečivo může vytvářit návyk, který skutečně hraničí se závislostí. Potvrdilo se, že jeho konzumace stimuluje oblasti mozku, jež se podílejí na uspokojování touhy po jídle. Kromě odměny a chuti na jídlo je však tato část mozku spojena také se zneužíváním návykových látek a závislostí, což vytváří skutečný problém.

žitný chléb
Fotografie: Pixabay

Tuto reakci vyvolává především vysoký glykemický index (míra, jak prudce může potravina zvýšit hladinu cukru v krvi) světlého chleba. Důvodem je skutečnost, že toto pečivo obsahuje obrovské množství rafinovaných pšeničných sacharidů, které se rozkládá tak rychle, že způsobuje intenzivní nárůst hladiny cukru, což vede k okamžité stimulaci mozku – a to až v takové míře, jako by dostával dávku kokainu. Tato chemická odměna je podle doktora Ludwiga velmi návyková a vyvolává neustálou potřebu jíst světlý chléb.

Srdeční choroby

Za zmínku stojí také pětiletá studie publikovaná v časopise BMC Medicine, jíž se zúčastnilo 116 806 občanů z Velké Británie. Ta zařadila světlý chléb a nealkoholické nápoje mezi nejhorší viníky, kteří zvyšují riziko srdečních onemocnění a předčasného úmrtí až o 40 procent – stejně tak však mohou v důsledku opakovaného zvýšení hladiny cukru v krvi zvyšovat riziko vzniku cukrovky 2. typu a obezity. Pokud tedy můžete, raději přejděte na pravý celozrnný chléb, který nabízí pro vaše zdraví naopak velmi prospěšné účinky.

Zdroj: Sourdough, National Library of Medicine

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]