Největší mýty z oblasti zdravého životního stylu – 1. díl

Zdravým životním stylem se to na internetu jen hemží a mnohdy můžeme hovořit až o posedlosti. Na jednu stranu je to dobře, když vezmeme v potaz narůstající obezitu a jiné civilizační choroby. Ovšem do všeho by se měl člověk pouštět se zdravým selským rozumem.

Někteří sbírají jednu informaci za druhou a už nevědí, co je pravda a co nesmysl. Kvůli tomu se mohou dostávat do problematických situací a místo, aby pomohli svému zdraví, tak si škodí. Které mýty patří k těm největším?

Když cvičíte, můžete sníst, co chcete

Zdravý životní styl je otázkou komplexnosti. Tudíž pokud cvičíte a dlabete, co se vám zachce, v podstatě toho pro své zdraví moc neděláte. A proč? Protože fyzicky namáhané tělo potřebuje logicky i příjem živin, které z hranolek či hamburgeru nebo domácího pudingového zákusku určitě nedostane. Svalovou hmotu sice vybudujete, ale tuk zůstane nadále vašim nepřítelem. Stejně tak se to týká kombinace cvičení a kouření.

Hlídání správného počtu kroků

Chytré telefony s novými aplikacemi dokáží dnes již to, co sportovní doplňky v podobě hodinek, které hlídají počet nachozených kroků. Proto mnoho lidí poctivě hlídá tyto hodnoty a bazíruje na jejich splnění. Podle propočtů bychom měli denně ujít 6 až 10 tisíc kroků za den. Chybou však je sledovat pouze konečný výsledek. Je rozdíl nachodit tyto kroky v práci, kde jsme pod tlakem a stresem nebo na čerstvém vzduchu během procházky, kde můžeme připojit ještě i jinou aktivitu. Jinak reaguje tělo, kde se pohybová aktivita vykonává s radostí a jinak tělo, kde člověk pobíhá sem a tam pod vlivem stresu.

Musím vypít dva litry tekutin

O tom, že pitný režim je důležitý, není žádných pochyb. Nicméně 2 litry jsou pouze orientační. Přirozeně v létě vypijeme více než v zimě a během fyzické aktivity rovněž máme větší potřebu pít, než když sedíme u počítače. To klidně mohou být pak během dne i litry tři. Stejně tak je chybou pít až v okamžiku, kdy má člověk žízeň nebo dohánět ztracený deficit tím, že vypijeme naráz půl litru tekutin. Pijte během dne po troškách (šetří to trávení i ledviny) a nebazírujte na přesném množství.

Obrázek: pixabay.com