„Čára smrti“ na nehtech vás varuje před nebezpečným onemocněním

Fotografie: Dimitrios Malamos / Creative Commons / Attribution 4.0

Pokud se na vašem nehtu objeví svislá, tlustější čára, může to být známkou nebezpečného onemocnění. Rozhodně ji nikdy neignorujte a oznamte ji lékaři.

Lidé trpí různými nemocemi a některé z nich způsobují příznaky, které bohužel většina z nich ignoruje, nebo je zaměňuje za jiné, méně závažné problémy. Následky některých z nich však mohou být v mnoha případech fatální, a to zejména co se týče „čáry smrti“ na nehtech. Často se totiž jedná o známku závažného onemocněními, které může ohrozit váš život. Proto pokud se objeví, rychle kontaktujte lékaře, říká doktorka Debra Sullivan.

„Čára smrti“ na nehtech

Nedávno se na internetu objevilo video, ve kterém Dr. Raj Karan sdílel informace o vážném onemocnění způsobujícím pouze jediný příznak, a to tmavou, tlustější čáru přes nehet. Někdy podle něj může vyvolávat i další známky, ale jelikož nejsou tak výrazné nebo bolestivé, lidé je často zaměňují za jiné, méně závažné problémy. „Čára smrti“ podle odborníka většinou vede přes celý nehet, a jakmile se objeví, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Tato zdánlivě neškodná známka často značí velmi nebezpečné onemocnění, a jelikož mnozí lidé mají tendenci ji ignorovat, může mít velmi závažné dopady na jejich zdraví. Jedná se totiž o možnou známkou rakoviny, tedy přesně subungválního melanomu, který se vyskytuje pouze v 1 % všech případů melanomu – lékaři jí začali přezdívat jednoduše rakovina nehtu a varují, že její pozdní léčba nemusí být úspěšná, a proto je nezbytné řešit příznak ihned.

Subungvální melanom se objevuje i na nohou

„Příčin tmavé čáry na nehtu může být samozřejmě mnoho – od infekcí, vedlejších účinků užívání léků na předpis až po zranění nebo jednoduché krevní sraženiny. Přesto je však vhodné, abyste se v případě tohoto příznaku co nejdříve poradili se svým praktickým lékařem, zda netrpíte rakovinou,“ komentoval odborník. Dodal také, že nejde jenom o nehty na rukách, ale také na nohách, a proto je důležité v případě jakéhokoliv podezření zakročit včas a pokusit se zahájit léčbu.

Plíseň pod nehty nemá co dělat. Zlikviduje ji obyčejný česnek nebo ocet

nehet noha
Fotografie: Freepik

Bohužel tento typ melanomu nejde tak snadno odhalit, což představuje značné riziko pro lidské zdraví. Obecně je také důležité, abyste pravidelně chodili na prohlídku k lékaři, který vám pomůže včas odhalit potenciální zdravotní problémy a zahájit vhodnou léčbu. Rozhodně žádné změny na svém těle nenechávejte jen tak být.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]