Nehty jako zrcadlo zdravotního stavu organismu. Jejich vzhled napoví, jaké problémy vás trápí

Fotografie: Freepik

Máte lámavé nehty, nebo se vám na nich objevují bílé fleky? V každém případě se nehty snaží poukázat na určitý nedostatek či počínající problém, který se vyplatí řešit. Naše nehty totiž neustále dorůstají a jsou jakýmsi zrcadlem našeho zdravotního stavu.

Jsou tvořené převážně z keratinu a mají několik různých vrstev. Když se některá z nich poškodí, začnou se na nehtech objevovat určité problémy.

Nehty zakřivené dovnitř

Klasické nehty jsou lehce zaoblené směrem nahoru. Proto se není čemu divit, že tvar se zakřivením směrem dolů nepředstavuje normální stav. Může se jednat o projev mnoha různých onemocnění. Typicky je tento stav nehtů spojován s problémy, kdy játra vstřebávají až příliš mnoho železa. Častý je tento znak také u kardiovaskulárních onemocnění a při nedostatku železa.

Fotografie: Freepik

Pigmentace

Výrazné barevné změny probíhají především pod nehty a jsou spojené s těžkými nemocemi. Výsledkem je problematické bobtnání nehtů, které se objevuje i lidí s nemocí AIDS a nejrůznějšími zánětlivými onemocnění střev, plic či jater.

Matné nehty

Dalším a poměrně častým signálem, že něco není úplně v pořádku. Na vině bývá nedostatek vitamínů a minerálních látek. Při správné výživě jsou totiž nehty lesklé a s hladkým krásným povrchem. Například při bílých pruzích na nehtech se může jednat o problémy s ledvinami či nedostatečný příjem vápníku.

Suché a křehké nehty

Velmi časté jsou suché, křehké lámavé nehty, které se snadno třepí. Na vině může být hormonální nerovnováha, bakteriální infekce, ale například i dědičné předpoklady, kdy někteří lidé mají prostě tenké a málo kvalitní nehty.

Suchost a křehkost nehtů bývá často spojována s poruchami štítné žlázy. Nepříjemná bakteriální infekce zase způsobí, že nehty budou vypadat velmi špatně a drobit se skoro až na prášek.

Prohlubně a nerovnosti

Nerovnosti a prohlubně na nehtech značí případné mechanické poškození. Pokud jsou však nehty podivně nerovné, může se jednat také o nedostatek zinku. Problém bývá častý při nedostatečném fungování imunitního systému.

Fotografie: Freepik

Nehty lámající se ve vrstvách

Poměrně typickým způsobem lámání nehtů je rozdělování do jednotlivých vrstev. Ty se postupně odlamují a jsou velmi dobře patrné. Tento problém značí dlouhodobou podvýživu a nedostatek vitamínů, především se může jednat o ukazatel nedostatečného příjmu vitamínu C.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]