Co vše mohou prozrazovat nehty o vašem zdraví

Lidské tělo má úžasný způsob naznačování problémů, které se ukrývají pod povrchem. Ve skutečnosti dokonce i naše nehty nabízejí vodítka o stavu našeho celkového zdraví. Zde je šest běžných problémů s nehty, které mohou naznačovat určité zdravotní potíže.

Křehké nehty

Křehké nehty mohou být výsledkem častého namáčení a sušení rukou, ale mohou také naznačovat nedostatek některých živin, říká Emaline K. Brown, ND, naturopatická lékařka. Často je na vině nedostatek vitaminu A, vitamínu C nebo biotinu.

Další běžná příčina: problémy se štítnou žlázou – zejména hypotyreóza. Pomalá štítná žláza zpomaluje váš metabolismus, což pak zpomaluje i produkci potu. Méně potu vede k menší vlhkosti na kůži (a nehtech), což může způsobit suché/křehké nehty. Pokud jsou vaše nehty trvale křehké, poraďte se se svým lékařem o testování na případné nedostatky vitamínů nebo nerovnováhy štítné žlázy.

Žluté nehty

Žluté (ale jinak normální) nehty mohou souviset s problémy s hladinou cukru v krvi. Za žlutými nehty se tedy může skrývat onemocnění, jako je cukrovka, hypotyreóza nebo dokonce psoriáza. Přebytečný cukr v těle může vést k procesu zvanému glykace proteinů, který může rozkládat kolagen (protein zásadní pro naši kůži a nehty) a způsobit, že nehty jsou nažloutlé. V tomto případě se doporučuje spolupracovat s lékařem a snažit se o identifikaci a řešení všech ukazatelů a / nebo problémů s výživou, které mohou přispívat k nezdravé hladině cukru v krvi.

Sledujte i další příznaky: pokud jsou nehty nejen žluté, ale také se ztlušťují, pravděpodobně se díváte na akutní infekci nehtů. Zahušťování nehtové destičky, zvedání nehtové destičky z nehtového lůžka a žloutnutí, jsou časné příznaky plísňové infekce. Pokud je žloutnutí nehtů způsobeno plísní, lékař vám předepíše perorální antimykotika nebo speciální lak na nehty či krém.

Nehty s dolíky

Nehty s jamkami/dolíky mohou na první pohled vypadat i jako nehty s bílými skvrnami. Malé jamky rozptýlené přes nehtovou plochu mohou být důsledkem jakékoli zánětlivé kožní poruchy. Dvěma nejčastějšími jsou psoriáza a alopecie areata (když imunitní systém útočí na vlasové folikuly). Stejný zánět, který způsobuje ztrátu vlasů a vyrážky při atopické dermatitidě, lupénce a lišejníkovém planusu, se může objevit také na nehtu.

Pokud je jamkování nehtů způsobeno lupénkou, můžete si také všimnout abnormálního růstu nebo změny barvy nehtů. Nehet se může dokonce zcela uvolnit z nehtového lůžka. Pokud máte podezření, že by tento problém mohl souviset se zánětlivým stavem, doporučuje domluvit si schůzku s dermatologem.

Dolíky a různé nerovnosti však mohou být způsobeny i neodborně provedenou manikúrou, kdy dojde k zánětu poté, si špatně ošetříte kůžičku nebo zaryjete nůžky či jiný předmět hluboko pod kůžičku a vznikne zánět. Ten se sice za pár dnů vyléčí, ale můžete si trvale poškodit růst zdravých nehtů.

Vertikální pruhy na nehtech

Vertikální pruhy na nehtech jsou docela běžným jevem s přibývajícími léty. Jak stárneme, přeměna buněk – proces, ve kterém se vytvářejí nové kožní buňky a nahrazují mrtvé buňky – se zpomaluje. To může ovlivnit hladkost našich nehtů.

Všímejte si dalších příznaků: jako je úzkost, úbytek hmotnosti, otoky nohou nebo nadměrné močení, mohou být totiž spojeny s anémií – nedostatkem železa . Pokud máte podezření, že nedostatek železa může být tímto problémem, navštivte svého lékaře, aby provedl krevní testy.

Horizontální pruhy/obloučky

Tyto horizontální pruhy či obloučky na nehtech, jsou spojeny s nemocemi a stavy, které náhle zpomalují nebo zastavují růst nehtů. Patří zde například: chemoterapie, diabetes a onemocnění ledvin.

Dalším faktorem může být nedostatek zinku. Zinek je důležitým růstovým faktorem pro buňky v těle, zejména aktivně dělící buňky. Naše nehty neustále rostou, což vyžaduje, aby se nehtové buňky neustále dělily a vyvíjely. Pokud máme nedostatek zinku, naše tělo pošle veškerý zinek, který má, do životně důležitých orgánů. To vede ke špatnému růstu nehtů a vzniku těchto horizontálních linií.

Tmavší pruh přes nehet

Tmavě hnědé, černé nebo načervenalé pruhy pod nehtem mohou vyvolávat důvod k obavám. Obvykle jsou však výsledkem traumatu nehtu, například náhodným přiskřípnutím prstu do dveří. V těchto případech dochází ke změně zabarvení, když dojde k přerušení krevních cév pod zlomem nehtového lůžka – říká se jim štěpná krvácení.

Tyto tmavé pruhy však mohou signalizovat závažný zdravotní stav – včetně psoriázy a endokarditidy (infekce v srdci).

Černé pruhy mohou být také důsledkem melanomu. Nejzávažnějšího typu rakoviny kůže. V těchto případech je černá čára mnohem čistší než ta z traumatu nehtu (po úraze prstu/nehtu). Melanom se vyvíjí v melanocytech, kožních buňkách, které produkují melanin, pigmentu, který dává pokožce její barvu – odtud tmavé zabarvení. Protože melanom je neuvěřitelně vážný, doporučuje se neotálet a domluvit si schůzku s dermatologem.

Obrázky: whatsgood.vitaminshoppe.com