Svislé rýhy na nehtech jsem ignorovala a dodnes toho lituji. Příště už takovou chybu neudělám

Fotografie: Depositphotos

Pokud se na vašich nehtech objevily svislé rýhy, rozhodně byste to neměli nechat jen tak být. Možná se totiž jedná o známku závažného onemocnění.

Stav vašich nehtů vám může prozradit mnoho informací o vašem celkovém zdraví. Obzvláště pozorní byste proto měli být tehdy, pokud se na nich objeví svislé rýhy, které často mohou souviset se špatnou stravou nebo nesprávnou péčí o ruce. V některých případech však může jít také o známku rozvíjejícího se závažného onemocnění, jako je například cukrovka, nebo dokonce infarkt myokardu, říká doktorka Debra Sullivan.

Svislé rýhy na nehtech a lidské zdraví

Stejně jako má každý člověk jedinečný otisk prstu, jsou jedinečné i vaše nehty. Jejich vzhled a stav však mohou hodně vypovídat o vašem fyzickém a také emocionálním zdraví. Pokud se tedy na nich objeví svislé rýhy, možná trpíte nedostatkem důležitých živin, jako je například vitamín B, zinek nebo železo – často také může jít o důsledek nedostatečné péče o ruce. Kromě toho pak mohou stav nehtů ovlivnit i určité léky, které vedou ke změnám a abnormalitám.

V případě, že se s problémem potýkáte a tyto faktory se vás netýkají, možná by se mohlo jednat o příznak dehydratace nebo závažného onemocnění, které postihlo váš trávicí trakt, kardiovaskulární systém nebo pokožku – je proto důležité věnovat svým nehtům dostatek pozornosti a pravidelně kontrolovat jejich stav, což vám pomůže předejít potenciálnímu nebezpečí. Mezi stavy, jež mohou vést ke vzniku svislých rýh, patří:

  • trachyonychie,
  • periferní arteriální onemocnění,
  • revmatoidní artritida,
  • hormonální poruchy,
  • metabolické poruchy,
  • lupénka,
  • vitiligo,
  • alopecie areata.
ekzém
Fotograife. Freepik

Stav pokožky hlavy je spolehlivým indikátorem zdraví. Upozorňuje i na psoriázu nebo strádající štítnou žlázu

Pokud se tedy s příznakem potýkáte a nic vám nepomáhá, raději se poraďte se svým praktickým lékařem, který vám provede diagnostiku a doporučí, co dělat dále.

Prevence svislých rýh na nehtech

Klíčovou roli v prevenci tohoto příznaku hraje především výživa. Aby byly vaše nehty krásné, zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na zinek, hořčík a vápník, jako jsou sýr, mandle, vejce, ryby, maso a slunečnicová semínka. Nezbytným opatřením je také konzumace minimálně 1,5 litru vody denně.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]