Bylinky na snížení horečky – víme, které použít

Teplotu do 38°C se doporučuje nesnižovat vůbec. Teprve pokud překročí tuto hranici, mohou se ke snížení teploty používat zábaly, koupele, homeopatika, čaje nebo jiné prostředky na snížení horečky.

A proč se doporučuje teplotu do 38°C nesnižovat? Zvýšená teplota je pouze rozjezd reakcí imunitního systému a snižování zvýšené teploty by negativně mohlo ovlivnit průběh i délku onemocnění. Pokud však horečka vyskočí nad tuto hranici, lze přikročit k jejímu snižování. K jedněm z šetrných způsobů patří pití bylinkových čajů. Které bylinky se doporučují? To se dozvíte v dnešním článku.

Černý bez

Jde o zázračnou bylinku, jež se dá použít na mnoho zdravotních neduhů, patří zde i horečka. Na vyšší horečku pomáhá zábal chodidel – namočte ponožky do roztoku z vody a octa, do kterého jste naložili květy bezu. Jak na to? Do skleničky napěchujte květy bezu, zalijte octem a uzavřete. V lednici je možné skladovat rok. Z bezu si připravte rovnou i čaj, čímž účinek umocníte.

Heřmánek

Další z dostupných všeléků je heřmánek. Při horečce popíjejte čaj. Stačí sušené květy zalít vařící vodou a nechat 15 minut louhovat přikryté. Pak scedit a pít 3x denně.

Šípky

Šípkový čaj je skvělým zdrojem vitamínu C a pomáhá snížit horečku. Stačí 2 čajové lžičky sušených a drcených šípků nechat projít varem ve 200 ml vody, nechat vylouhovat, scedit a pít ještě horké.

Sedmikráska

Tato nenápadná květinka má mnoho léčivých účinků a jedním z nich je i snižování horečky. Sedmikrásku lze použít čerstvou, ale i sušenou. Připravuje se stejně, jako čaj heřmánkový a pije se rovněž 3 x denně.

Maliník

Hodně lidí má maliník spojený s koncem těhotenství, kdy pomáhá lepšímu porodu a průchodu děťátka porodními cestami, ale listy maliníku včetně plodů dokážou stejně tak účinně snížit horečku. Plody můžete konzumovat a z lístků si připravit čaj.

Černý rybíz

Černý rybíz je rovněž výtečným pomocníkem při snižování horečky. Ideální je použít šťávu z černého rybízu. Mimo to dodáte tělu i notnou dávku vitamínu C a flavonoidů.

Další bylinky proti horečce

  • Šalvěj
  • Zeměžluč
  • Echinacea
  • Medvědí česnek
  • Lípa srdčitá
  • Meduňka

Obrázek: pixabay.com