Čtyři nejlepší laxativní čaje k léčení zácpy

Laxativní čaj je skvělý přírodní způsob, jak bojovat proti zácpě a zlepšit průchod potravy střevem. Tyto čaje mohou být použity k uvolnění střeva, pokud máte i krátkodobý (momentální) problém s vyprázdněním nebo je vaše stolice tuhá a vyprazdňování je bolestivé.

Po užití jednoho z těchto čajů můžete pocítit i křeče v břiše. V tom případě byste se měli pokusit uvolnit a vypít více vody, abyste pomohli při hydrataci a tvorbě stolice, což usnadní její průchod. S uvolněním i proti křečím pomáhají i některé jednoduché cviky. Kromě toho se doporučuje konzumovat potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jíst více slupek z ovoce, semena, zeleninu a vyhýbat se průmyslovým potravinám a rychlému občerstvení.

Vypít jeden šálek teplé vody každé ráno hned po probuzení, rovněž usnadňuje vyprazdňování. Teplá voda totiž protéká trávicím traktem a střeva tak mají více peristaltických pohybů.

List seny a rakytník

Senna a Cascara sagrada (Cascara Sagrada je kůra rostliny Řešetlák Purshův), nazývané také rakytník řecký, hořká kůra nebo posvátná kůra, jsou léčivé rostliny, které mají vlastnosti, které způsobují podráždění ve střevech, podporují zvýšenou pohyblivost střev, a proto podporují eliminaci stolice. Jak se připravuje: K přípravě čaje stačí uvařit 500 ml vody a přidat 20 g senny a 20 g rakytníku a nechat 15 minut louhovat. Čaj se pije 2krát denně.

Poznámka: Senný list (rostlinné projímadlo) – krátkodobá léčba zácpy, po dobu nejdéle jednoho týdne.

Švestkový čaj

Švestky jsou bohaté na vlákninu a podporují správné fungování střev. Švestkový čaj se vlastně ani nevaří, pijete jen výluh. Namočte vypeckované švestky (4 kusy, čerstvé nebo sušené) do šálku s teplejší vodou a nechte stát během noci. Ráno pak tento „čaj“ po probuzení ihned vypijte.

Rakytníkový čaj

Rakytník je léčivá rostlina s projímavými účinky, má diuretické vlastnosti a pomáhá bojovat proti otokům a zácpě. Čaj připravíte snadno tak, že zalijete 5 gramů kůry rakytníku 400 ml vroucí vody. Necháte velmi dlouho louhovat (cca dvě hodiny). Čaj si dejte po obědě nebo večeři. Doporučuje se 1 šálek za den.

Meduňkový čaj

Tento čaj má protikřečové vlastnosti, je schopen bojovat s plyny a usnadňovat výstup stolice, a proto je považován za skvělé projímadlo. Jak ho připravit: krátce povařte 1 polévkovou lžíci meduňky v šálku vody, nechte 5 minut louhovat a přelijte přes sítko a poté vypijte. Doporučuje se pít dvakrát denně.

Obrázky: thenaturalhealthmarket.co.uk, lovehealthnature.blogspot.com