Kopr voní, chutná a pomáhá při zdravotních komplikacích

Málokterá bylina vyvolává takovou kontroverzi. Někdo kopr miluje, jiný ho naopak nesnáší. My se zaměříme na první skupinu. Pokud ho máte rádi, jistě víte, že jím zajímavě ochutíte svá jídla. To ale není jediným kladem kopru. Jsou tu i další zajímavá pozitiva. A to vliv na zdraví.

Vhodný je hlavně na trávení

Obecně je kopr hojně doporučován jako dobrý pomocník při špatném trávení. Optimalizuje činnost žaludku a střev, umí také předcházet bolestem a křečím, stejně jako dokáže snižovat výskyty možných větrů a nadýmání. Také stimuluje tvorbu žaludečních šťáv a tak napomáhá zpracování potravy.

Hodí se také ženám

Kopr je velmi doporučován také ženám. Jak těm, které nedávno porodily, jelikož těm dokáže pomoci ve stimulaci tvorby mateřského mléka. Také pomáhá ženám s menstruačními problémy. Opomíjet nelze ani uklidňující vlastnosti, což se hodí těm, které jsou dlouhodobě ve stresu.

Pomáhá při dýchacích problémech

Ano, i na toto je vhodný kopr. Umí pomáhat při řadě problémů respiračního typu. Může se jednat o zhoršené dýchání, stejně jako o problémy spojené s alergiemi. Stejně tak dokáže kopr dobře čistit dýchací cesty jako takový. Je proto vhodnou bylinou při nachlazení.

Prospěje i ústům

I když má kopr specifickou vůni, tak umí dobře prospět i ústní dutině. Nejenom, že dokáže zlepšit zdraví zubů a také dásní. Dokonce dokáže dobře eliminovat případný zápach z úst. Lépe než osvěžovače nebo zubní pasty.

Pomáhá našemu srdci

Kopr také pomáhá našemu srdci. Umí efektivně snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi. To přispívá i k tomu, že se snižuje riziko srdečních chorob a nejdůležitější sval našeho těla tak může fungovat správně, tak jak má.

Jak se dá kopr použít?

Klasiku, jako je přidávání do jídel jistě znáte. Stejně tak se dá kopr využít jako součást různých domácích čajů. Stačí zalít horkou vodou, nechat louhovat a v případě potřeby dochutit medem. Možné je samozřejmě mísit ho s různými ovocnými čaji, pokud by vám samotná chuť koprového odvaru nedělala dobře.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]