Heřmánek patří mezi známé bylinky, které mají blahodárné účinky na organismus

Heřmánek je velmi známou bylinou, kterou poznáme i podle typické vůně. Každý ví, že je i dobrým přírodním lékem. Ne každý ale zná výčet všech pozitiv a ne každý ví, jak tuto drobnou rostlinku využít. Proto se společně podíváme na obojí.

Výčet pozitiv je opravdu bohatý

Heřmánek toho dokáže skutečně mnoho. Většina z nás si ho dává pro uklidnění při bolestech břicha a křečích. Dobou volnou je i heřmánkový čaj po tom, co sníme těžké jídlo a máme problém s jeho trávením. V tomto směru se bylina hodí, i když máme jakékoliv problémy, třeba když trpíme gastritidou.

Doporučován je také ženám, jelikož jim dokáže lépe zvládnout jejich menstruaci. Vliv má ale i na psychiku a tak podporuje dobrý a ničím nerušený spánek. Též se může používat i na tlumení různých zánětů, nebo v případě, že nás trápí bolest zubů, či když chceme zhojit povrchové rány.

Hodí se i při nemocech

Pokud vypijeme horký heřmánkový čaj, uklidní to naše tělo a vyvolá to pocení, což se hodí hlavně při nemocech. Zde přijde vhod i obecný dezinfekční účinek, který heřmánek má, stejně jako to, že tlumí záněty. A to včetně těch, které se mohou objevit na sliznicích. Dále se hodí také při psychických nemocech, a to jak při drobné nervozitě a stresu, tak při něčem horším.

Prospívá i kráse

Zapomínat by se nemělo na to, že heřmánek dokáže také velmi dobře prospívat lidské kráse. Hlavně pokud jde o pleť. Také je dobrým pomocníkem pokud chce žena dosáhnout silných a zdravě vypadajících vlasů. I proto ho obsahuje řada šamponů.

Jak se dá nejlépe využít?

Co vše heřmánek obsahuje, to už víte. A jak se toto všechno dá dobře a také efektivně využít? Na to se podíváme společně. Hitem je třeba heřmánkový olej, který se dá buď koupit, nebo si ho můžete sami vyrobit louhováním heřmánku v oleji.

Dále je typickým použitím odvar nebo čaj, která je spojený s provařením této byliny. Vzniklá směs se může dále buď pít, nejlépe teplá, nebo se dá používat ve formě obkladů. Stačí namočit třeba kapesník a ten položit na postižené místo na kůži.

Z heřmánku se dá vyrobit také domácí mast. A to buď z různých vazelín k tomu určených, nebo z klasického sádla. To stačí rozpustit, přidat nasekaný sušený heřmánek, krátce zahřát a potom nechat chladnout. A mast je hotová.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]