Bojujte proti únavě a podpořte mozkovou činnost doplněním vhodných vitamínů a minerálů. Zlepšení se dostaví během prvních dní

Fotografie: Freepik

Máte neustále unavený pocit, ale nevíte, čím to je? Na vině může být nedostatek vitamínů a minerálů, které dokážou přímo pomoci se zlepšením činnosti mozku.

Pocit únavy často nemusí souviset s tím, jak hodně a dobře spíme. Na vině totiž může být i nedostatek potřebných vitamínů a minerálních látek, které jsou nezbytné pro správné a efektivní fungování celého organismu. Pokud něco chybí, projeví se to nejenom na fyzické výkonnosti, ale tak na psychických výkonech, kdy mozek nepracuje tak, jak by bylo ideální při dostatečné výživě.

Fotografie: Freepik

Pestrá strava stačit nemusí, sáhněte po doplňcích stravy

Hlavně při větším vypětí nemusí stačit obyčejná strava v podobě zdravého jídelníčku. Doplnění minerálních látek a vitamínů tak je potřeba vyřešit ve formě kvalitních a vhodných doplňků stravy. Na trhu existuje skutečně velké množství přípravků pro zmírnění únavy. Pomoci mohou kvalitní komplexní doplňky, ale také jednotlivé prvky, kterých můžete mít nedostatek. Správnou kombinací navíc podpoříte fyzickou i psychickou výkonnost.

Hořčík, mangan, draslík, železo, jód, zinek

Všechny tyto prvky jsou nezbytně nutné pro správné fungování metabolismu a hormonální signalizaci v lidském těle. Jakmile některý z nich chybí, projevuje se to právě únavou, ale například i zhoršenou činností imunitního systému.

Z toho důvodu je velmi důležité dbát na preventivní doplňování těchto prvků. Mezi časté chybějící prvky patří především hořčík, jehož spotřeba se zvyšuje při fyzickém výkonu nebo po náročném stresovém období, kdy je potřeba podpořit nervový systém.

Fotografie: Freepik

Vitamíny skupiny B

Dalšími prospěšnými látkami pro snížení únavy mohou být také vitamíny skupiny B. S jejich dostatečným příjmem mohou mít problém například vegetariáni nebo vegani, protože některé z těchto vitamínů pochází hlavně ze živočišných zdrojů. Opět tak může být vhodné užívání doplňku stravy právě s těmito konkrétními prvky v dobře využitelné formě.

Vitamín C

Velmi známý a hlavně silní antioxidant v podobě vitamínu C většinou není problém získat v dostatečné míře z ovoce a zeleniny. Právě jeho nedostatek totiž může být příčinou únavy a pomalého myšlení, kdy máme pocit, že mozek nefunguje na svůj plný výkon. Zvýšené dávky také mohou pomoci efektivnímu výkonu imunitního systému při obraně před určitými patogeny.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]