Zdravý močový měchýř díky úpravě životního stylu: Pomůže i omezení kofeinu a alkoholu

Fotografie: Depositphotos

Udržet zdravý močový měchýř nemusí být vždy jednoduché. Pokud se chcete ochránit před problémy, vyzkoušejte tyto osvědčené tipy.

Močový měchýř je velmi důležitý orgán, který v těle zastává mnoho funkcí. Mnohdy se však stává, že postupem času začíná slábnout, což se může projevit častějším močením a otravnými bolestmi. Abyste se před těmito problémy ochránili a udrželi tuto část těla v dobré formě, měli byste dle lékařky Kristeen Cherney dbát na tyto osvědčené tipy. Vše závisí především na vašem stravovacím režimu.

Omezte kofein a alkohol

Kofein a alkohol zvyšují množství produkované moči a zatěžují močový měchýř. Pokud tedy pijete nápoje s jejich obsahem příliš často, může to ovlivňovat frekvenci nutkání jít na toaletu a zhoršovat funkci orgánu. Abyste se ochránili před potížemi, raději je omezte na minimum a nahraďte zdravějšími alternativami, jako je například zázvorový čaj nebo ovocná šťáva bez přidaných chemických sloučenin.

Vyhněte se umělým sladidlům

Umělá sladidla, jako je například aspartam, výrazně dráždí močový měchýř a působí diureticky, takže po jejich konzumaci můžete mít častější nutkání jít se vyprázdnit. Často je obsahují zejména ochucené nápoje a nízkokalorické produkty. Vhodnou alternativou může být v tomto případě stévie, která není tolik škodlivá. Nejlépe uděláte, když se umělým sladidlům kompletně vyhnete.

Procvičování svalů pánevního dna

Nedostatečná funkce močového měchýře může být důsledkem oslabených svalů pánevního dna. Tento problém trápí častěji ženy než muže a ochránit se před ním můžete pomocí správných cvičení, jako jsou například Kegelovy cviky. Procvičovat je lze pak také tím, že se během močení pokusíte zastavit tok moči ve středním proudu. Oblast těla, již k tomuto účelu použijete, jsou právě ony svaly, které je třeba zpevnit.

žena cvičí most
Fotografie: Freepik

Další dráždivé látky

Existuje řada dalších dráždivých látek, které mohou ovlivňovat práci močového měchýře a narušit tvorbu moči. Nejčastěji se jedná o kyselé sloučeniny, jež se nachází například v rajčatech, jablcích, citrusových plodech a kořeněných jídlech. Pokud vás trápí problémy, pokuste se jim na nějakou dobu vyhnout a situace by se měla začít pomalu zlepšovat. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o tom, jak na vaše tělo může působit močení ve sprše.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]