Bobkový list není jen koření, ale i účinný lék na řadu problémů

Bobkový list neboli vavřín jistě známe z kuchyně. Málokdo ale ví, že pomáhá při chřipce a nachlazení, zlepšuje trávení a snižuje otoky. Bobkový list je tradičním kořením české kuchyně, nesmí chybět ve svíčkové, nakládané zelenině nebo v luštěninách. Vyplatí se pěstovat si tento zelený zázrak doma.

Lék na řadu neduhů

Bobkový list je plný důležitých látek. Obsahuje bílkoviny, vlákninu, silice, hořčiny, glykosidy, třísloviny, vitaminy A, B, C či kyselinu listovou, z minerálů vápník, selen, měď, zinek, železo, hořčík a draslík. Denní dávka bobkového listu by neměla překročit 3 g. S čím vám pomůže:

  • Má silně protizánětlivé, antibakteriální a antimykotické účinky.
  • Podporuje trávení a chrání před plynatostí.
  • Čistí játra a snižuje hladinu krevního cukru.
  • Pomáhá i při artritidě a zlepšuje paměť.

Udělejte si bobkový olej

Řada lidí nedá dopustit na tzv. bobkový olej, který je hotovým zázrakem. Pro přípravu bobkového oleje potřebujeme 30 listů bobkového listu a 500 ml olivového oleje, ve kterém necháme listy vylouhovat přibližně dva týdny. Během louhování občas lahví protřepeme a nakonec scedíme. Uchováváme v chladu ve skleněné nádobě. K čemu se vám tento zázrak bude hodit? Olej se dá používat k masážím těla nebo ke koupelím, protože zlepšuje revmatické stavy, bolesti kloubů i svalů.

A jak na pěstování? V našich podmínkách je nutné je pěstovat v nádobách, které na zimu přesuneme do tepla. V létě se vavřínu daří na balkoně či na terase, v zimě ve světlé místnosti při teplotě 5–10 °C. Zdravé starší a silné rostliny lze v teplých oblastech zasadit na zahradu. Nejjednodušší je pořídit si už vzrostlou sazeničku, ze semínka je s pěstováním daleko více práce. Vavřínu se bude dařit na slunném místě. Potřebuje bohatou zálivku a půdu plnou živin – potom rychle roste, 4–5 cm za měsíc. Dopřejte mu i prostorný květináč, aby se měl kam rozrůstat.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]