Časté příznaky rakoviny vaječníků a děložního čípku

Fotografie: Freepik

Věděli jste, že ročně na tyto dvě nemoci zemře přes 170 tisíc žen na celém světě? Rakovina vaječníků a rakovina děložního čípku jsou nebezpečné a smrtící choroby. Přitom kdyby pacientky nemoc odhalily včas, většina z nich by nad ní zvítězila. Včasná diagnóza je naprosto klíčová.

Rakovinné bujení a nádory se musí odstranit co nejrychleji. Jinak je v sázce lidský život. V dnešním článku jsme si pro vás připravili průvodce symptomy těchto nemocí. Pokud na sobě některé zpozorujete, vyhledejte lékařskou pomoc. Většinou se tyto symptomy objeví u žen po přechodu. Pravdou ale je, že rakovina může potkat kteroukoliv ženu i dívku jakéhokoliv věku. Proto buďte ve střehu.

Rakovina děložního čípku a její symptomy

Jedním z nejčastější symptomů rakoviny děložního čípku je krvácení z pochvy mimo období menstruace. Krev se začne objevovat po pohlavním styku, ale někdy i bez něj. Pokud budete krvácet mimo cyklus, zajděte za lékařem.

Dalším symptomem je změna menstruačního cyklu. Nebojte se, pokud vám tento měsíc měsíčky trvaly déle než obvykle, nebo jste více krvácela. Pokud ale krvácení trvá týden i dva, nebo pokud menstruujete dvakrát v jednom měsíci, rozhodně byste měla zajít za odborníkem. Pamatujte si, že jakákoliv změna v cyklu, která trvala dva měsíce a více je důvod pro návštěvu u gynekologa.

Zvětšující se nádor může ovlivnit i vaše vyměšování. Nádor totiž bude tlačit na močový měchýř a střeva, a tak naruší jejich funkci. To se může projevit krví v moči, problémy se stolicí, neustálou potřebou močení.

Pokud je rakovina v pokročilém stádiu, začne metastázovat – napadat i další orgány v jejím okolí. Nádor se může rozšířit i do močového měchýře, střev, plic nebo jater. Kvůli tomu vás začnou bolet záda, nohy a v kříži.

Symptomy rakoviny vaječníků

Opět je potřeba si dát pozor na krvácení, které se podobá menstruaci. Objeví se dokonce i po menopauze. Dalším nebezpečným symptomem je krvácení mezi menstruacemi. Nádory nutí tělo produkovat více estrogenu, který zase způsobuje toto krvácení. Pokud něco takového zpozorujete, navštivte lékaře.

Fotografie: Freepik

Nadýmání je snad nejčastějším symptomem, který popsaly všechny pacientky. Zničehonic se jim zvětšilo břicho. Toto nafouknutí je způsobeno otokem ve spodní dutině břišní. Pokud se vám břicho takto zvětší, rozhodně byste si měla nechat udělat ultrazvuk vaječníku.

Mezi další symptomy patří ztráta chuti. To je opět způsobeno nahromaděním tekutin v břišní dutině. Pokud najednou nejste schopná strávit obvyklou porci jídla, může to ukazovat na začínající rakovinu. Dále je potřeba si dát pozor na bolest ve spodní dutině břišní a bolest v zádech. Rovněž ji způsobuje nahromaděná tekutina a rostoucí nádor, který může tlačit na ostatní orgány. Nepleťte si tuto bolest s přicházející menstruací.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]