Vznik demence hrozí každému. Správným životním stylem se však dá oddálit

Fotografie: Freepik

Termín demence se používá k popisu poklesu mentální kapacity. Tento proces se většinou zhoršuje natolik, že začíná negativně ovlivňovat každodenní život, a nakonec vede i k tomu, že se o sebe takto postižený člověk není schopen sám postarat. I obávaná Alzheimerova choroba je formou demence, ale ne všechny typy demence jsou Alzheimerovou chorobou. V dnešní době existuje hned několik forem demence, jako je například Huntingtonova choroba, Parkinsonova choroba a vaskulární demence.

Jak jsou na tom vaše duševní funkce?

Příznaky demence se u jednotlivých pacientů mohou lišit. Obvykle se však uvádí, že je ideální čas na návštěvu lékaře, pokud jsou narušeny alespoň dvě důležité duševní funkce.

Mezi hlavní mentální funkce patří paměť, řeč, schopnost soustředit se a udržovat pozornost, tvořit logické úsudky a vizuálně vnímat.

Dalšími časnými příznaky demence, bývá proto krátkodobá ztráta paměti, potíže s hledáním slov, nepřiměřené náhlé změny nálady nebo chování, potíže se sledováním vlákna konverzace, problémy s penězi, neschopnost řešit hádanky a ztráta zájmu o koníčky. Pokud u svých blízkých pozorujete tyto příznaky, rozhodně na nic nečekejte a pošlete je k lékaři.

Včasná diagnostika může hodně pomoci

Problém demence je velmi rozsáhlý a komplikovaný, ale pokud se postižený člověk začne včas sledovat je možné výrazně mu zlepšit kvalitu života. Nikdy není příliš brzy na to, abyste se začali aktivně starat o zdraví svého mozku. Jde zejména o různé kognitivní aktivity, které mozek podpoří v činnosti, ale své místo má i správná výživa, kterou bychom neměli podceňovat.

Zaměřte se i na jídlo

Podle všeho je ideální stravou pro náš mozek tzv. středomořská strava zaměřená na ryby, ořechy, celá zrna, olivový olej a čerstvé ovoce a zeleninu.

Fotografie: Pixabay

V rámci stravy bychom neměli zapomínat také na dostatečný přísun antioxidantů, které najdeme v zeleném čaji nebo v kurkumě. Užívání těchto bylinek je dlouhodobě spojováno se zlepšenou pamětí a nižším rizikem Alzheimerovy choroby.

Sport a odpočinek

Pečovat je však nutné také o tělo. Ukázalo se, že i zdraví kardiovaskulárního systému je významně propojeno s rizikem demence. Proto se vyplatí pravidelně sportovat a posilovat zdraví srdce i celé oběhové soustavy. Každý den byste si měli dopřát minimálně svižnou procházku na čerstvém vzduchu.

Lepší je cvičit venku než v tělocvičně, a to zejména kvůli získání vitamínu D. Ten pomáhá předcházet Alzheimerově chorobě a je jedním ze způsobů, jak zbavovat mozek tzv. toxického plaku. Dopřejte si také vydatný spánek, který pomůže odpočinout nejen vašemu tělu, ale také vaší mysli.

Fotografie: Freepik

Osm hodin je ideální – ve větrané místnosti, se zamezeným přístupem světla a hluku a ideálně ve stejném časovém rozmezí každý den. Nikdy není pozdě začít skutečně pečovat o zdraví svého mozku.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]