Tímto procesem si dle slov zkušené doktorky procházíte při kolonoskopii. Je třeba i nepodcenit přípravu

Fotografie: Depositphotos

Kolonoskopie vám pomůže odhalit vážné onemocnění a celkový stav vašeho tlustého střeva. Podle lékařů se sice jedná o nepříjemné vyšetření, ale často je nezbytné.

Kolonoskopie je velmi užitečné vyšetření, které vám mimo jiné pomůže zavčasu odhalit nebezpečná onemocnění, jako je například kolorektální karcinom. Přesto se jí však většina lidí stále vyhýbá, neboť si myslí, že je to něco, za co by se měli stydět. To je však dle lékaře Youssefa (Joe) Solimana naprosto zbytečné a každý člověk, zejména co se týče mužů ve středním věku, by ji měl alespoň jednou za pár let podstoupit.

Co je to kolonoskopie a jak vypadá celý proces

Většina odborníků popisuje kolonoskopii jako vyšetření tlustého střeva, během kterého vám lékař vloží do řitního otvoru ohebnou hadičku o tloušťce vašeho ukazováčku s kamerou na konci. Ta poté sdílí obraz orgánu na monitor, což umožňuje získat povědomí o jeho stavu a zda se v něm nenachází zárodky rakovinného nemocnění. Lékař může při tomto zákroku rovněž odebrat vzorek pozorované léze k histopatologickému vyšetření.

To je důležité zejména pro osoby starší 50 let, u nichž je riziko vzniku rakoviny vyšší. Stejně tak by tuto proceduru měli čas od času podstupovat i ti, kteří trpí zánětlivým onemocněním střev, střevními polypy nebo pokud pozorují ve své stolici krev. Celé vyšetření dle serveru Healthline přitom trvá od 15 do 40 minut a může být při něm také v závislosti na zdravotních indikacích pacienta použita celková anestezie.

lékař kolonoskopie
Fotografie: Freepik

Narkóza je důležitou součástí medicíny. S jejími riziky má však zkušenost žena, která se při ní probudila

Před vyšetřením je třeba provést očistu střev

Pokud budete chtít podstoupit kolonoskopii, měli byste předtím provést správnou očistu trávicího traktu. S tím vám pomohou laxativa a dostatečná konzumace voda, přičemž než navštívíte lékaře, vaše moč by měla být zcela průhledná. Během vyšetření je pak důležité zůstat uvolněný, protože případné napětí by vám pouze způsobilo bolest. Vypouštět plyny je při vyšetření zcela běžné, takže se nestyďte. Na ZdravémStravování jsme také psali o tom, co nedělat při návštěvě toalety.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]