Trombóza je tichý zabiják, na kterého je dobré si dát velký pozor. Poznejte příznaky včas

Tato krevní nemoc vzniká kvůli poruchám v krevním oběhu. Způsobuje ji krevní sraženina, která se utvořila v našem těle. Sraženina se vytvoří z tekutin, změní se v gelovou konzistenci a poté se vysráží a zablokuje krevní destičky. Proto je nebezpečné, když se sraženina dostane do krevního oběhu a putuje naším tělem. Jakmile vnikne do některého z orgánu, může způsobit vážné zdravotní potíže a ohrozit vás na životě.

Co je to trombóza?

Obvykle vzniká v nohách a projevuje se jako trombotické onemocnění cév. Pokud se situace zhorší, může to mít velmi nepříjemné následky. Sraženina může například zablokovat krevní oběh a přímo vás ohrozit na životě. Zjistěte o této nemoci víc a buďte ve střehu. Důležité je nejen nemoc včas rozpoznat. Měli byste se jí snažit také zabránit. Trombóza má dva druhy:

  • povrchová žilní trombóza
  • hluboká žilní trombóza

Povrchová žilní trombóza se vyskytuje v dolních končetinách a všimnete si ji dle změny barvy pokožky v postižené oblasti. Hluboká žilní trombóza je pokročilé stadium, kdy se nemoc dostala do větších žil. Sraženina může zablokovat tepnu ve spodní části těla.

Jaké jsou příčiny trombotických onemocnění?

Srážlivost krve je přirozeným obranným mechanismem, kterým tělo reaguje v případě poškození například když se pořežete či poraníte. Některé faktory ale zvyšují vznik nepřirozených krevních sraženin tam, kde by vznikat neměly. Většinou jde o spouštěče, které souvisí s nezdravým životním stylem. Které to jsou?

Velké riziko přináší kouření tabáku. Nebezpečná je také vysoká hladina cholesterolu, nadváha či obezita. Dejte si pozor i na cukrovku a častý stres. Zároveň byste neměli většinu času sedět doma, sedavý životní styl je vůbec nejhorší. Problémy s krevním oběhem a vznikem krevních sraženin může zapříčinit i ateroskleróza. Tato nemoc způsobuje vznik silného plaku, které pokrývá krevní destičky a způsobuje jejich srážení.

Jaké jsou symptomy?

Měli byste vědět, že trombóza je velmi nenápadné onemocnění, o kterém většinou zjistíte až tehdy, kdy už se plně rozvinulo. Z počátku se totiž nedá téměř rozpoznat. Přesto existují varovné signály například bolest na prsou, infarkt, mrtvice či ochabnutí některé končetiny.

Pokud na sobě tyto příznaky zpozorujete, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Dále je to dýchavičnost, ochabnutí spodní části obličeje, náhlá slabost v končetinách doprovázená pocitem chladu a bolesti. Neberte tyto symptomy na lehkou váhu, včasná návštěva lékaře vám může zachránit život.

Krevní sraženina se obvykle zformuje v nohách. Často se projeví jako bolest v lýtku, který neustává. Oblast se stane velmi citlivou a může se vytvořit otok. Postižená část lýtka může mít vyšší teplotu než zbytek těla a někdy zčervená. Jakmile toto zpozorujete, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Trombóza se naštěstí dá efektivně léčit.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]