Bezprostředně po jídle je dobré se vyvarovat některým činnostem

Všichni víme, jak je pro naše zdraví důležitá zdravá strava. Nestačí však jen zdravě se stravovat, ale také si hlídat, co děláme bezprostředně po jídle. Mnohé zlozvyky, které totiž děláme, škodí zdraví a kazí efekt zdravého stravování. Způsobit to může nejen bolesti břicha, ale i další zdravotní problémy.

Spánek po jídle

Obzvlášť po těžkém jídle může být velmi lákavé vyrazit do země snů. Bez ohledu na to, jak moc vás láká spánek, nedělejte to. Konzumace jídla těsně před spaním může způsobit nadýmání, poruchy trávení (bolesti břicha) i nespavost. Může se také stát, že se probudíte ze spánku – kvůli pálení žáhy.

Čištění zubů

Ačkoliv se všude doporučuje umývat si zuby po každém jídle, je to špatný zlozvyk, který narušuje zubní sklovinu. V ústech se nestačí tvořit potřebné množství slin, které pomáhají neutralizovat kyseliny. S čištěním zubů se doporučuje vyčkat alespoň 30 minut.

Koupání a sprchování

Po jídle odkloní naše tělo většinu krve směrem do břicha, aby se usnadnil proces trávení. Při koupání či sprchování se průtok krve zvýší několikanásobně, což trávení zbrzdí, a tak se může stát, že vás začne bolet břicho. Po jídle vyčkejte několik hodin, než si užijete sprchu či koupel.

Konzumace sladkého

Znáte to – po dobrém obědě výtečná káva a zákusek. Obojí je špatně. Jak káva, tak zákusek. Výzkumy ukazují, že lidé, kteří si po obědě dávají sladké, trpí ve vyšším věku nadváhou. Po obědě se nedoporučuje ani pít hned káva nebo čaj – jednak kvůli zpomalení trávení, a také kvůli snížené absorpci železa.

Konzumace ovoce

To je zlozvyk, který se možná tváří velmi zdravě, ale odborníci rozhodně nedoporučují konzumovat po hlavním jídle ovoce. Pokud je totiž přijato s jinými potravinami, zůstane v žaludku déle a způsobuje kvašení a plynatost (možné žaludeční bolesti). Ovoce je ideální konzumovat mezi hlavními jídly – tedy na svačinku a samostatně.

Namáhavé cvičení

V neposlední řadě není dobré, abyste se ihned po jídle zapojili do namáhavých cviků, protože to jen zabrání účinnému fungování trávicího procesu a způsobí zažívací potíže. Proto byste měli počkat asi hodinu nebo dvě, než půjdete od jídelního stolu do posilovny. Odborníci však doporučují lehkou procházku, protože to ve skutečnosti usnadní proces trávení.

Fotografie: Pixabay