Rady a tipy jak nakupovat kvalitní potraviny, přejít na zdravé stravování a ještě ušetřit

Zdravé stravování začíná správným výběrem potravin v obchodě. Příprava zdravých pokrmů je výzva. Díky tomu vyzkoušíte něco nového, neznámého a dáte vyniknout své kreativitě. Ovšem musíte mít připraveny ve své spíži ty správné suroviny.

Možná si říkáte, jak zjistit, které potraviny jsou ty správné a rozhodně nemáte čas stát v prodejně a číst všechny etikety a studovat nabízený sortiment. To ani nemusíte. Stačí sledovat některé blogy, kde se lidé věnují zdravé stravě a novodobému vaření i pečení.

Bohatým zdrojem inspirace je i yutube. Díky tomu zjistíte, že existují potraviny, o kterých jste neměli nejmenší tušení. Mnohé se dají koupit běžně v potravinách, jiné si budete muset kupovat online v e-shopech zabývajících se zdravým stravováním.

Inspirace na 5 zdravých a rychlých snídaní

Jak nakoupit a neprohloupit

Vůbec nemusíte za zdravé potraviny utrácet majlant. Stačí, když nebudete nakupovat bez rozumu. Než uděláte nákup, napište si, která jídla chcete vyzkoušet, co budete během týdne vařit. Co hodláte snídat, svačit, obědvat, večeřet a případně čím hodláte zahnat chutě na sladkosti. I mlsat se dá totiž zdravě, bez výčitek svědomí.

Co takhle namísto oplatků několik sušených chipsů banánů? A dokonce mohou být obaleny v kvalitní hořké čokoládě. To však neznamená, že zboucháte celý pytlík na posezení. Také u zdravých potravin pamatujte na přiměřené množství. Tady je právě kámen úrazu vyhozených peněz. Tělo si vezme to, co potřebuje, zbytek se ukládá to tuků a stejně skončí…no však víte kde.

Jak ušetřit na zdravých potravinách?

  • Jíst zdravě se vůbec nemusí prodražit, když se zaměříte více na domácí stravu. Sami si uděláte sušenky, domácí chléb ze semínek a oříšků, pomazánku, limonádu, dezert ke kávě, pečený i nepečený zákusek apod.
  • Využijte slevových kupónů. Toto je trošku záležitost, ve které se musí člověk naučit chodit. Neušetříte tím, kdo ví jak velkou sumu, ale pár stovek ročně to udělá.
  • Využijte akce 1+1 zdarma. Mnohé e-shopy i kamenné prodejny mívají tyto akce. Pokud víte, že jde o zdravou surovinu, kterou tak či onak využijete, proč namísto jednoho nekoupit dva kusy? Brzy se vám to vrátí.
  • Nenakupujte bez rozmyslu. To, že je něco levné a zdravé neznamená, že to musíte hned koupit, pokud by vám to mělo doma ležet půl roku. Kupte to pouze tehdy, víte-li, že danou surovinu spotřebujete.
  • Nikdy nenakupujte s prázdným břichem. Právě to vede k impulzívním nákupům, které nemusí být zrovna výhodné.
  • Osobní příklad: nakupuji podle tzv. pyramidy. Jedná se o seznam nejpoužívanějších potravin. Patří zde zelenina, ovoce, celozrnné výrobky, vejce, mléčné výrobky, libové maso, drůbež, ryby, ořechy, semínka, sladidlo (med a javorový sirup) apod. V podstatě nakupuji stále totéž s drobnou obměnou a občas přidám něco nového. Přitom pokaždé připravím jiné jídlo. Držím se předem připraveného seznamu včetně plánované útraty a nic víc!
  • Vařte jen tolik, kolik sníte. Ruku na srdce – vyhazují se u vás někdy potraviny? Ať už je to zkažený sýr, prošlý jogurt, plesnivý chléb. I tudy protékají peníze.

Kdy se stravování prodraží?

Pohodlí je často vykoupeno vyšší cenou. Tudíž pokud se vám nechce připravovat domácí stravu, pak se může stravování opravdu promítnout do vyšších výdajů. Domácí je nejen zdravější, víte, co jíte, ale vyjde o mnoho levněji.

Problém není v tom, že zdravé stravování vychází draho, ačkoliv jsou mnohé kvalitní potraviny skutečně dražší. Problém je v tom, že mnoho hospodyněk neumí „hospodařit“, připravovat domácí jídlo, nakupují se hlouposti, konzumují se hlouposti a mnoho lidí jí zbytečně hodně.

Obrázek: pixabay.com