Bezbolestné způsoby, jak snížit množství cukru ve stravě vašeho dítěte

Děti prostě sladkosti milují, kdo by je také za to mohl vinit? Většinou jsou to právě rodiče, kteří jim jako první tuto chuť představí. A mnohdy jim sami některé dobroty kupujeme. Ovšem příliš hodně cukru ve stravě může vést ke kazivosti zubů, nadváze a dalším zdravotním problémům. Přimět děti, aby se vzdaly sladkostí není snadné, ale naštěstí to lze. Stačí vědět, jak na to.

Omezte sladké nápoje

Děti milují limonády a jiné sladké nápoje, jenže právě v nich se ukrývá velké množství cukru. Dokonce ani ovocné šťávy nejsou tak skvělé, jak se tváří, protože veškerá vláknina byla z ovoce odstraněná. Naučte děti pít doma připravené limonády a dětské čaje. U těch menších můžete zkusit i fintu, kdy do prázdné originální krabičky nalijete domácí limonádu, čerstvou ovocnou šťávu smíchanou s vodou apod. Totéž platí o sladkých mléčných nápojích.

Vyrobte si vlastní ranní cereálie

Vypadají zdravě, jsou chutné a děti je zbožňují. Ovšem opět je lepší volbou připravit si je doma, kdy získáte lepší kontrolu nad použitým množstvím cukru. Pro jejich skladování použijte fantazii, protože děti zbožňují barevné a roztomilé obaly a lákají je pravděpodobně mnohem víc, než samotné cereálie.

Buďte vašim dětem příkladem

Děti se nejvíce učí od rodičů. Buďte tedy v tomto ohledu dětem příkladem. Nemůžete se před nimi cpát polotovary a chtít po nich, aby jedly zdravě. Jsou to právě rodiče, kdo vytváří stravovací návyky u svých dětí. Nikdy nevyužívejte jídlo k řešení problémů, zejména sladkosti v podobě úplatků.

Jak sladkosti nahradit?

Vyřadit sladkosti zcela z dětského jídelníčku, je tak trochu utopie. Ale je potřeba si uvědomit, že sladkosti by měly být zpestřením, nikoliv samozřejmostí. Přednost dejte spíš ovoci, sušenému ovoci, oříškům, semínkům, kvalitní čokoládě s vyšším podílem kakaa a zkuste některé dobroty připravovat doma sami. Kupovat levné sušenky se nevyplatí. Na druhou stranu cukr nijak nedémonizujte, protože co je zakázané, to přitahuje nejvíce – ostatně, to známe z vlastní zkušenosti všichni. Spíš nabízejte dětem zdravější alternativy a vysvětlete jim, jaké jsou dopady nadměrného množství cukru ve stravě. Nechte děti, aby se účastnily přípravy jídel, bude jim tak více chutnat.

Jak omezit cukr ve stravě dětí

 • Dbejte, aby se děti nenudily – mnohdy mlsají z nudy

 • Nahrazujte nezdravé potraviny za zdravější alternativy

 • Jídlo připravujte doma

 • Nemějte v šuplíku zbytečně moc sladkostí

 • Malé děti můžete ošálit trikem – do originálních obalů vložit zdravější výrobky, které doma připravíte

 • Nechte děti účastnit se výroby některých jídel

 • Dodržujte zásady zdravé dětské výživy

 • Připravujte dezerty z neslazeného bílého jogurtu – obsažené bílkoviny snižují chuť mlsat

 • Místo levných sušenek nabídněte dětem domácí – upéci je lze do zásoby a dobře skladované vydrží týden až dva. Péct můžete společně

 • Nedémonizujte cukr, ale dětem vysvětlete, proč není dobrý

 • Dbejte na pitný režim u dětí – hlad je mnohdy jen převlečená žízeň

Fotografie: Pixabay