Se závislostí na cukru většina lidí bojuje špatně. Snižte jeho příjem snadno a rychle

Fotografie: Freepik

Už dávno bylo prokázáno, že cukr je droga. Když si na něj zvyknete, je těžké se ho úplně vzdát. Stimuluje totiž hormony radosti, dopamin a serotonin. Lze si na něm dokonce utvořit závislost.

Někteří lidé mohou být podráždění a naštvaní, pokud nemají přísun cukru. Zároveň je ale cukr také nebezpečný pro zdraví, způsobuje záněty a vede k obezitě člověka. Lidské tělo ke svému fungování nepotřebuje cukry, ale sacharidy. Neměly by být ovšem získávány z produktů jako jsou sladkosti, pečivo, cukrovinky a jiné škodlivé produkty. Nejzdravějším zdrojem sacharidů je zelenina, ovoce, celozrnné výrobky a luštěniny.

Fotografie: Freepik

Nahraďte sladkosti ovocem

Pokud si budeme místo sladkostí dopřávat komplexní sacharidy v ovoci, zároveň do svého těla dostaneme také důležité vitamíny, minerály, antioxidanty a živiny. Naproti tomu slazené nápoje nebo sušenky nemají žádnou přidanou hodnotu. Kromě sacharidů potřebuje tělo také zdravé tuky a bílkoviny, které pomáhají dlouhodobě uspokojit pocit hladu. Proteiny navíc vrací hladinu cukru v krvi zpět do normálu.

Pozor na sladidla

Pokud chcete cukr omezit nebo se ho úplně zbavit, nebude to jednoduché. Spousta lidí se uchyluje k umělým sladidlům s vírou toho, že jsou pro tělo zdravější a zároveň s nimi uspokojí chuť na sladké. Je ale vědecky prokázáno, že xylitol, sorbitol, aspartam a další mohou lidské tělo poškodit. Pokud přeci jen chcete sáhnout po náhradě cukru, zvolte přírodní stévii, med nebo fruktózu.

Fotografie: Freepik

Věnujte také pozornost etiketám výrobků, které kupujete. Cukr se neskrývá jen ve sladkostech, sušenkách nebo nápojích. Objevuje se i v omáčkách, jogurtech a dalších produktech, do kterých bychom to na první pohled třeba ani neřekli. Pokud vám cukr pomáhá vyrovnat se s depresivní náladou, zkuste se raději projít, poslouchat dobrou hudbu, pustit si oblíbený film, číst si nebo vyrazit ven s přáteli. Snažte se jednoduše zabavit.

Spěte dostatečně dlouho

Pokud chcete cukr vyřadit z jídelníčku, pomůže vám i dostatek spánku. Spánek obnovuje sílu a energii člověka, jeho narušení vede ke stresu a k požívání nezdravých potravin. Pokud naopak spánku budete mít dostatek, nebudete mít takovou potřebu sahat po rychlé energii ve formě nezdravých cukrů. V poslední řadě se zbavte všech pokušení. Pokud má přijít návštěva, nakupte raději ovoce než koláče a doma nemějte po ruce nic sladkého.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]