Med nebo cukr – které sladidlo použít?

obrázek: saga.co.uk

Uvaříte-li si šálek horkého čaje, pak si do něj nejčastěji dáváte buďto med nebo cukr. Ačkoliv oba mohou nápoj osladit, jejich nutriční výhody se dosti liší. Med a cukr jsou oba uhlohydráty, které jsou složené převážně z glukózy a fruktózy. Co je zdravější a tedy co je lepší při používání?

Jak je to s medem?

Med je složen převážně z vody, fruktózy a glukózy obsahuje také:

  • Enzymy
  • Vitamíny skupiny B
  • Vitamín C
  • Minerály
  • Aminokyseliny
  • Antioxidanty

Med obsahuje vitamíny a minerály, může pomoci zmírnit alergie, je sladký a tím pádem můžete použít menší množství. Může pomoci ničit bakterie, protože má antimikrobiální vlastnosti, podporuje hojení ran a drobných popálenin, může také zmírnit kašel nebo bolesti v krku. Nevýhodou může být, že je převážně z cukru, obsahuje kalorie a i proto je nutno dbát na správné množství, nemůžete jej konzumovat neomezeně, jak se vám zlíbí.

Jak je to s cukrem?

Surový cukr je méně vylepšená verze bílého cukru, má světle hnědou barvu, obsahuje větší krystalky. Jde o přírodně se vyskytující látku, má dlouhou trvanlivost, je potenciálním zdrojem rychlého paliva pro tělo, jedna čajová lžička obsahuje asi 16 kalorií. Je snadno použitelný při pečení a také při vaření. Cukr může zvýšit riziko určitých onemocnění, může způsobovat přírůstek hmotnosti, je hůř stravitelnější než med. Vyšší konzumace cukru může mít vliv na nemoci srdce a cukrovky druhého typu. Lidé s cukrovkou by měli dbát na konzumaci cukru. Je-li konzumován ve větším množství, tělo to nemusí snášet moc dobře.