Běh pro začátečníky – těmto 9 chybám se vyhněte

K nejběžněji využívaným sportovním aktivitám, které jsou nenáročné, přirozené a zároveň účinné patří běh. Ačkoliv existuje mnoho dalších kardiovaskulárních aktivit, jako je svižná chůze, jízda na kole či rotopedu, běh je na žebříčku oblíbenosti nejvýše.

Při běhu nepotřebujete žádné vybavení, členství v posilovně a přitom nabízí řadu zdravotních přínosů. Níže uvádíme nejčastější chyby, které začátečníci dělají. Chyby se týkají nevhodného oblečení, obuvi, držení těla, pitného režimu, nezdravého životního stylu a další.

Běh pro začátečníky: 9 chyb, kterým je potřeba se vyhnout

Nevhodné oblečení – oblékat by se každý běžec měl podle aktuálního ročního období, počasí, teploty, vlhkosti ovzduší a toho, zda venku prší či sněží. K správnému oblečení patří sportovní spodní prádlo, běžecké ponožky, krátké a dlouhé elasťáky (podle počasí), zateplené elasťáky, běžecký nátělník dlouhý i krátký rukáv, mikina, lehká bunda, nepromokavá bunda, tunel na krk a hlavu, čepice, čelenka, šátek na krk, běžecká láhev na vodu. Nemusíte si pořizovat hned vše naráz, stačí postupně, podle toho, ve kterém ročním období s během začínáte.

Běžecká obuv – obuv na běhání je speciálně navržená tak aby poskytovala podpůrnou a tlumící schopnost. Tudíž nošení nesprávné obuvi může učinit váš běh nepříjemným a podporovat zranění. K dispozici je obuv pro různé povrchy. Je rozdíl běhat na páse, lesní cestě či asfaltu. Obuv je rovněž vhodné měnit každých uběhnutých 300 až 500 mil. Důležitý je i výběr látky, rovněž dle ročního období.

Vynechávání strečinku – před každým během je důležitá rozcvička, zahřátí, aktivace svalů a pořádné protažení. Totéž platí po ukončení běhání, kdy dochází k protahování celého těla. Najděte si tedy jógu pro běžce a obeznamte se s tím, jak provádět protažení na začátku i na konci. Opomíjení strečinku vede k bolestem, ztuhlosti a většímu riziku zranění.

Nesprávné držení těla – k dalším častým chybám patří nesprávné držení těla. Správné držení těla znamená maximálně využít danou aktivitu, snižovat bolest a možné zranění. Hlava musí být vzpřímená, záda rovná, ruce v úrovni pasu a paže ohnuté o 90 stupňů.

Špatný běh – existuje dobrý a špatný běh. Dobrý je ten, kdy se cítíte komfortně během procesu sportování i po něm. Špatný běh je, když vás něco táhne, bolí, svírá a narážíte při běhu namísto středu podrážky na paty a děláte dlouhé a pomalé kroky namísto rychlých a krátkých. Běh má být svižný, lehký.

Přeceňování schopností – není správné, když si dá začátečník hned ze startu velký cíl a běh přežene. To se týče jak rychlosti, tak vzdálenosti. Odnaučte se srovnávat s ostatními a odolejte pokušení chlubit se nějakými rekordy. Jeden den budete běhat a týden pak odležíte v bolestech.

Nedostatek hydratace – je důležité myslet na pitný režim. A to nejen při běhání, ale pokaždé. Zanedbaný pitný režim snižuje výkonnost sportujícího. Nejlepší je bezpochyby čistá voda a neslazené čaje.

Zanedbávání dalších svalů – sport není jen běh. Na těle máte i jiné svaly, které je potřeba procvičovat, především střed těla, což usnadní běh a podpoří správné držení těla. Tudíž i ti, co chtějí mít běh jako hlavní sportovní aktivitu, by měli posilovat (klidně s vlastní váhou), nemusíte hned zvedat činky. Vhodná je i jóga pro zlepšení flexibility těla a další kardiovaskulární cvičení. Důležité je neulpět v rutině.

Špatný životní styl – pokud si myslíte, že vám pouhé pravidelné cvičení stačí k tomu, abyste byli zdraví, pak se mýlíte. Vše bude zbytečné bez ohledu na to, jak moc se snažíte, pokud budete kouřit byť by dvě cigarety denně, pít alkohol, množství kávy, nedodržovat pitný režim, spánek a odpočinek, jíst nezdravě.

Obrázek: pixabay.com