Nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí po běhání

Při běhu vystavujeme své tělo intenzivnímu tréninkovému podnětu. Naše svaly jsou zatěžovány, klouby pracují tvrději a mozek je v rychloběhu, protože se musíme soustředit na každý krok. Jakmile trénink dokončíme, začne velmi důležitá fáze: zotavení. A právě zde dělá mnoho lidí zásadní chyby. My se na tyto chyby dnes společně zaměříme.

1. Iluze zaslouženého odpočinku

Dobíháte do cíle a už se vidíte, jak se svalíte na gauč a budete po zbytek dne odpočívat. Odpočinek ano, ale určitě ne tak, že po běhu skočíte do sprchy a hned do postele nebo se svalíte na gauč. V prvé řadě byste se měli pořádně protáhnout a poté naplánovat nějakou lehkou činnost.

2. Zanedbání protažení těla

Protažení těla (zahřátí a aktivace svalů) neprobíhá jen před během, ale i po něm. Vhodná je například jóga pro běžce a cyklisty nebo jiné protahovací cviky – strečink. Osobně si dávám 20 až 30 minut jógy, která krásně zklidní a protáhne tělo. Stačit však bude i 10 minut. Přeskočit tento krok úplně, je zásadní chyba. Namožené svaly potřebují tento typ regenerace. V opačném případě jste náchylnější na zranění a tělo bude citlivější a víc bolet.

3. Zanedbaná výživa a hydratace

Vaše tělo může efektivně pracovat a eliminovat metabolické odpady (např. kyselinu mléčnou, která se vyrábí po intenzivním tréninku), pokud rehydratujete po běhu. To je důvod, proč je třeba vypít dostatek vody do dvou hodin po běhání. Tělo potřebuje hydrataci a novou energii, kterou jste během svého běhu spálili, aby vaše svaly, šlachy, vazy a kosterní systém fungovaly opět správně, je potřeba tyto zdroje co nejrychleji doplnit. Proč? Pokud po cvičení nezajistíte svému tělu energii, předejdete svalovému růstu a bráníte zotavení, což může vést ke zraněním. I když běháte proto, že chcete zhubnout, je důležité dodat tělu tekutiny a výživu v podobě svačinky.

4. Zvýšená fyzická námaha

Opakem povalování se na gauči je zvýšená fyzická námaha, ani to není správné. Vaše tělo je pod velkým tlakem/stresem, pokud jste v jednom kole. Nedoporučuje se jít běhat na hodinu, a pak jít bezprostředně třeba do posilovny. Něco jiného je, když si do posilovny zaběhnete a máte to 15 minut od domu. Pokud chcete v jeden den běhat i posilovat, dopřejte mi mezi tréninky alespoň 4 hodiny pauzu – raději i déle.

5. Sníte vše, na co přijdete

Jak už jsme si uvedli, po běhání je důležité doplnit tekutiny a energii v podobě zdravé svačinky. Výtečný je třeba banán, protože dodá tělu minerály, jejíchž nedostatek je častým důvodem bolestivých křečí. Do hodinky si pak můžete dát hlavní jídlo. Vhodné je také vypít vodu s citronem a špetkou soli. Sůl = minerály a citron = antioxidanty. Co však rozhodně nejíst a nepít, jsou koblížky, hranolky, uzeniny, sladké limonády, pivo. Během sportování spálíte spoustu kalorií, což vede k tomu, že se řada lidí odměňuje něčím sladkým. Potraviny s vysokým obsahem tuku a cukru nebo alkoholu obsahují nejen spoustu prázdných kalorií, ale také brání důležitému zotavení po cvičení. To může učinit fázi zotavení o několik dní delší!

Obrázky: pixabay.com