Nejčastější chyby při letních radovánkách

Léto má rád asi každý, protože se váže k dobré náladě, možnosti pobývat co nejvíce venku, absolvovat různé výlety, koupat se, grilovat s rodinou a přáteli, pořádat zahradní party a mnoho dalšího. Léto je také období dovolených, cestování a gurmánských zážitků.

Léto je však také období úpalů, úžehů, střevních potíží, úrazů. Abychom si léto užívali a vzpomínali v zimě na něj v dobrém, musíme přizpůsobit létu i své chování a být zodpovědní. Jakých chyb se lidé během léta nejčastěji dopouští?

Pitný režim

Protože je léto hodně o výletech, stává se, že lidé podcení pitný režim a neberou si sebou na výlet dostatek vody či jiných tekutin. Ovšem ztratit se někde v horách bez vody může člověka stát i život. Toto se ovšem neděje pouze na výletech, stává se, že člověk zkolabuje z horka i na pláži, protože podcenil pitný režim a přehřál svůj organismus.

Neuvážené sportování

Úpal nebo úžeh na sebe v horkých dnech nenechají čekat. Zrovna minulý víkend se moje kamarádka přihlásila na sportovní soutěž, kterou zvládla výtečně, ale už dvě hodiny poté ji dalo její tělo najevo, že přecenila své síly a podcenila přípravu. Běžela 10 km na sluníčku bez pokrývky hlavy, s minimem vody, protože spoléhala na bezvadnou organizaci, ale po trase byl pouze jeden stánek s nápoji. Přehřála si organismus a byla slabá jako moucha. Naštěstí byla za dva dny opět fit, ale mohlo by to dopadnout i hůř.

Koupání

Koupání je v létě fajn. Ovšem není vhodné skočit do studené vody s rozpáleným tělem. Tělo by mohlo mít teplotní šok. Je lépe se nejdříve postupně namočit či osprchovat, než skočíte do studené vody. U koupání nikdy nepijte alkohol, nepřeceňujte své síly a neskákejte do vody z výšky, kde to nemáte prozkoumané. Pokud jste u moře, berte si do vody obuv. Šlápnout na ježka určitě není nic, po čem člověk touží.

Stravování

Před létem se mnoho lidí snaží zhubnout, zejména ženy. Aby vypadaly v plavkách hezky. Právě léto je však období, kdy se kila snadno nabírají. A to díky zmrzlinám, limonádám, koktejlům, alkoholu, grilovaným pochoutkám. Nejenže hrozí nějaké to kilo navíc, není vhodné do přehřátého organismu ládovat studené nápoje či dezerty. Po ledových pokrmech hrozí nemoci z nachlazení, střevní potíže, záněty.

Přílišné opalování

Další poměrně častou letní chybou je nadměrné slunění a podceňování ochranných opalovacích přípravků. Nadměrné slunění neprospívá pokožce: tvorba vrásek, pigmentových skvrn, riziko vzniku rakoviny kůže. Sluníčko je zdravé pouze tehdy, přistupujeme-li k pobytu na slunci zodpovědně. 15 minut bez krému bohatě stačí, pak už by se měl člověk mazat, mazat, mazat a chránit lehkým oděvem. Samozřejmostí je i pokrývka hlavy.

Obrázky: pixabay.com