Strava ovlivňuje energii, agresivitu, pocity štěstí a celkovou náladu

Už jste se patrně setkali s tvrzením, že jsme tím, co jíme. Toto rčení nevzniklo náhodou. Kvalitní strava je známkou rovnováhy a harmonie. Možná už se vám někdy v životě stalo, že jste se stali něčím „hromosvodem“ a někdo si na vás vybil svou zlou energii.

Pokud se zajímáte o zdravé stravování, patrně budete vědět, že příčinou mnohé agrese a nespokojenosti je špatně zvolené jídlo. To není žádný novodobý výmysl. Toto vědění je staré jako svět a pochází z ájurvédy – 5 tisíc let starého východního učení z Indie. Naše životy ovlivňují 3 základní energie (chcete-li) kvality: tamas, sattva, rajas. Ty se nacházejí mimo jiné v potravinách, které přijímáme.

Jak ovlivňují potraviny náš život?

Tudíž potraviny mají velký vliv na to, jak se chováme a cítíme. Štěstí a pozitivitu má na svědomí sattva. Nadmíru aktivity a sklony k agresi má na svědomí rajas. Pocit smutku, úbytek energie ovlivňuje tamas. Když však pomineme toto pět tisíc let staré učení a trochu to zjednodušíme, existují zkrátka potraviny, které buď energii dodávají, ubírají, podílejí se na dobré nebo špatné náladě, pocitu smutku a dokonce depresí.

Nežije-li člověk v jeskyni, pak není možné si nevšimnout, že se to všude jen hemží tím, co je dobré jíst, co naopak špatné. Jeden vědec hlásá, že snídaně je základ, druhý zase nové poznatky, že lépe je snídani úplně vynechat. V kolik naposledy večeřet a co. Docela chaos.

Podle čeho se tedy řídit?

Obsah stravy by měl odrážet aktivitu každého jednotlivce. Ať už mentální či fyzickou. Jestliže člověk pracuje manuálně a kácí celý den stromy, pak po něm nemůžete chtít, aby si dal k obědu rajčatový salát. Na druhou stranu, sedí-li někdo celý den v kanceláři, pak je salát vhodným obědem.

Ovšem pokud se ten člověk sedící v kanceláři po práci sebere a jde na dvě hodiny mlátit do boxovacího pytle, pak je to zase jiná písnička. Cítit se díky sportu dobře je fajn, ale počítat kalorie a přemýšlet, co si sebou vezmu do krabičky a kolik je docela pakárna. Chcete si celý život odpočítávat kalorie a chystat krabičky? No nevím. Asi to není pro každého.

Není zdraví jako zdraví

U mnohých sportovců nemůže být kolikrát ani řeč o zdraví. Různé diety, odvodňování, přepínání se, chemie v podobě suplementů. Napíšeme to úplně jednoduše – všeho moc škodí. Nejlepší je zkrátka řídit se zdravým selským rozumem. Každý ví, že sladké limonády, smažená jídla, polotovary, solené chipsy, oříšky, přeslazené sušenky, nutelly, energetické nápoje, hodně alkoholu a další … zkrátka škodí a neblaze se podepisují nejen na lidském těle, ale i duchu.

A naopak, že ovoce, zelenina, čerstvé maso, ryby, luštěniny, ořechy, semínka jsou zdravé. Jestli snídat nebo ne, v kolik máte poslední jídlo, neřešte, pokud nemáte nadváhu. Mít na sobě jen minimum tuku také není zdravé. Tudíž nevěřte všemu, co se tváří jako zdravý životní styl a je to samá šlacha, sval a kůže bez tuku. I člověk, který vypadá jako reklama na zdraví, může trpět depresemi a mít často špatnou náladu.

Potraviny pro dobrou náladu

Zde patří jídla výživná, lehká, šťavnatá, dobře stravitelná a chutná. Mohou to být obiloviny, ovoce, zelenina, biopotraviny, bylinky, klíčky, ořechy, semínka, med, kysané mléčné výrobky.

Potraviny pro aktivitu, vášeň, energii, ale i neklid

Potraviny z této kategorie vedou k neklidu, nesoustředěnosti až k agresi. Dále pak nečisté pokožce, vysokému krevnímu tlaku a zvýšenému obsahu toxinů v těle. Tyto potraviny je tedy vhodné konzumovat v menší míře. Patří zde potraviny s vysokým obsahem bílkovin. Maso (hlavně drůbež), některé druhy zeleniny (cibule, česnek, rajčata, brambory, lilek, paprika) ostré koření, slané potraviny, luštěniny, pepř a smažená jídla + polotovary (konzervační látky), tabák, pivo, víno, ale i černý čaj a káva.

Potraviny pro pasivitu

Hloupost, životní překážky, nevědomost, tupost. Nic dobrého pro tělo ani ducha. Tyto potraviny podporují pasivitu, lenost, pocity zoufalství, ospalost, depresi. Patří sem mražené a dlouho skladované výrobky, červené maso, tavené sýry, ohřívané pokrmy, smažená jídla, homogenizované mléko, fast food, průmyslově upravované potraviny, burské oříšky.

Na závěr

Nechceme nikomu diktovat, co by měl jíst a co nikoliv. To si musí každý rozhodnout sám. Nicméně skutečně je pravdou co se říká – jsme tím, co jíme. Kvalitní a čerstvé potraviny nezaručují pouze lepší zdraví, ale ovlivňují to, čím jsme, jak se cítíme, jak se chováme.

Obrázek: pixabay.com