Cviky, které mohou zachránit vaše záda. Ulevte si od nesnesitelné bolesti během několika minut

Fotografie: Depositphotos

Moderní doba je bohužel ve znamení nezdravého způsobu života. Lidé tráví spoustu hodin vsedě, čímž dochází ke vzniku bolestí zad.

V dospělosti velké procento lidí trpí na bolesti v zádech, které jsou zapříčiněné sedavým způsobem života. Pohybu má moderní člověk méně, než měli jeho předkové v minulosti. Z místa na místo se přepravuje autem nebo MHD, řadu prací místo něho zastanou stroje. Pokud se ani ve volném čase nevěnuje nějaké pohybové aktivitě, jeho záda i tělo budou trpět zdravotními problémy.

Cvičení Nikolaje Amosova

Bolest zad může být velmi nepříjemná a dokáže otrávit jinak pěkný den. Chirurg a lékař Nikolaj Amosov je autorem bestsellerů o zdraví a cvičení. V nich nabídl lidem systematický přístup k řešení jejich zdravotních problémů se zády. Navrhl také sérii cviků, které posilují páteř a svaly okolo ní a které pomáhají vyhnou se i bolestem v kloubech.

Při cvičení podle Nikolaje Amosova se tep může pohybovat v rozmezí 110 až 120 tepů za minutu, což se blíží k aerobnímu tréninku. Pro začátek je vhodné začít se 4 cviky a ty opakovat asi 10 až 20krát. Jak si tělo zvykne na zátěž, je možné přidat další cviky.

1) Cvičení na židli

Postavte si židli do prostoru, kde budete mít dostatek místa. Lehněte si na ni břichem a čelem k zemi. Ruce sepněte v týlu, nohy musejí být rovnoběžně s podlahou, případně je možné je opřít o nějakou oporu (třeba postel). Tělo musí být napnuté. Zvedněte trup a prohýbejte přitom bederní páteř co nejvíce dozadu. Opakujte 10krát.

Fotografie: Pexels

2) Pozice v záklonu

Lehněte si na gymnastickou podložku na záda. Ruce dejte podél těla. Nyní zvedněte nohy, dejte je za hlavu a dotkněte se špičkami prstů na chodidlech podlahy za hlavou. Cvik opakujte 10krát.

3) Položení dlaně na záda

Abyste si páteř dobře procvičili, budete nyní pracovat s rukama. Postavíte se do vzpřímeného postoje. Zvednete ruku a dáte ji za záda do oblasti lopatek tak, že se pravou dlaní dotknete levé lopatky. Pak vyměníte ruce a strany. Opět opakujte cvičení 10krát.

4) Protřepání těla

Nyní si klekněte na podložku na všechny čtyři končetiny. Uvolníte záda a začnete třást celým svým tělem a postupně ruce ohýbat v loktech. Cvičte po dobu 30 až 60 sekund.

Fotografie: Pixabay

5) Houpání na podlaze

Lehněte si na gymnastickou podložku na záda a rukama uchopte kolena a opřete si je o svou hruď. Záda tak vytvoří kolíbku, na které se budete pomalu houpat sem a tam. Opakujte 10krát.

6) Cvik pro posílení zádových svalů

Posledním cvikem procvičíte zádové svaly. Lehněte si na břicho na podložku. Ruce jsou podél těla. Zvednete hlavu a hrudník nad podložku tak, kolik dokážete. Takto vydržte alespoň 3 sekundy. Cvik opakujte 3krát.

Zdroj: Bashny, Brightside