Potraviny, které vás ráno nabijí energií stejně jako kofein, ale jsou šetrnější k tělu

Kofein není pro lidský organismus zrovna zdravý. To víme všichni. Většina z nich si ale bez kávy nedokáže představit své ráno. Pokud jste se rozhodli omezit spotřebu kávy, ale nevíte, jak si dodat energii, můžete využít mnoho jiných potravin, které jsou mnohem zdravější. Dodají vám přitom stejně energie, jaká káva nebo energetické nápoje.

Většinu z nich přitom můžete do svého jídelníčku zařadit velmi snadno. Mezi velmi účinné potraviny patří:

  • superpotravina quinoa, losos, vejce,
  • med, celozrnné pečivo,
  • červená řepa, pomeranče, banány, špenát
  • mandle i další druhy oříšků.

Potraviny s vysokou energetickou hodnotou

Quinoa, losos i vajíčka jsou sytá, mají vysokou energetickou hodnotu a obsahují mnoho důležitých vitamínů, minerálů i tuků. Červené ryby obsahují řadu důležitých látek, zejména bílkoviny, riboflavin, niacin, pyridoxin a omega-3 mastné kyseliny. Nemusíte je samozřejmě jíst k snídani, i když můžete. Když je obecně začleníte do jídelníčku, bude se vám vstávat lépe.

Quinoa je obilnina a hlavně zdroj velkého množství vlákniny, rostlinných bílkovin, folátů, železa, vápníku, hořčíku a komplexních sacharidů. To všechno dává tělu energii a způsobuje prudké zvýšení hladiny cukru v krvi. Vejce obsahují mnoho esenciálních aminokyselin, které dodávají dlouhodobý a stabilní přísun energie do těla.

Ovoce a zelenina

Listová zelenina je bohatá na železo, na kterém závisí proces dodávání kyslíku do orgánů a tkání. Obsahují ale také vlákninu, hořčík a kyselinu listovou, které dodávají energii. Červená řepa je dalším velkým zdrojem železa. Její pravidelná konzumace pomáhá zvyšovat hemoglobin a zlepšuje přísun kyslíku. Navíc vitamín C chrání tělo před viry v podzimním období.

Fotografie: Pixabay

Banány obsahují komplexní sacharidy, vlákninu, draslík a vitamín B6. To je vše, co potřebujete hned po probuzení, abyste se pořádně probrali a pustili se do nového dne. Pomeranče jsou plné vitamínu C, ale hlavně riboflavinu, který hraje klíčovou roli při produkci energie v těle. Dát si ráno pomerančový džus nebo smoothie s banány je skvělým způsobem, jak se nastartovat.

Oříšky k snídani i ke svačině

Polední ospalost je pro mnoho lidí každodenním problémem. Snadno ho vyřešíte, když si ke snídani dáte mandle nebo jiné ořechy. Jedná se o bohatý zdroj mononenasycených tuků a vitamínu B. A když si vezmete s sebou i do práce nebo do školy, vydržíte s energií po celý den, až do večera. Věřte, že kávu nebudete vůbec potřebovat. 

Fotografie: Pixabay

Celozrnné pečivo je pro snídani ideální. Celá zrna vám navíc zajistí dlouhodobý a stabilní přísun energie, a to díky vysokému obsahu vlákniny a komplexních sacharidů. Ty se v těle rozkládají celé hodiny. Díky tomu se energie nevypaří po pár hodinách tak, jako u bílého cukru. A zároveň se vyhnete škodlivé chemii a dodáte si zdravé tuky.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]