Konzumace avokáda prospěje celému tělu. Spolehlivě podpoří zdraví srdce a usnadní hubnutí  

Fotografie: Nowforever / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Avokádo nabízí nespočet zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Stačí ho začít konzumovat pravidelně a brzy na sobě pocítíte velmi příjemné změny.

Avokádo si získalo za poslední roky obrovskou oblibu, a to především díky svému všestranném využití. Můžete si ho připravit naslano, nasladko nebo si ho užít samotné, například v kombinaci se zeleninou. Co však většina lidí nebere na vědomí, je skutečnost, že toto tropické ovoce nabízí také řadu zdravotních přínosů, ze kterých může dle lékařky Sade Meeks těžit naprosto každý. Stačí ho zařadit do svého každodenního jídelníčku.

Prospívá zdraví střev a srdce

Avokádo má vysoký obsah vlákniny, která je nezbytná pro dobrou práci střev, jak dále zmiňuje doktorka Meeks. Její zvýšený příjem vás ochrání před nepříjemnými problémy, jako je plynatost, bolest žaludku či zácpa, přičemž podpoří růst zdravých bakterií. Rovněž se tento lahodný plod osvědčil v prevenci rakoviny tlustého střeva a také snižuje koncentraci žlučových kyselin v trávicím traktu, které souvisí s růstem mikrobů spojovanými s dalšími negativními zdravotními následky.

Dalším významným přínosem avokáda je obsah řady látek, jež mají schopnost snižovat riziko srdečních onemocnění a podporovat práci tohoto důležitého svalu, stejně jako krevního oběhu, uvádí souhrnná studie. Dokonce je možné, že jeho pravidelná konzumace zlepší některé příznaky těchto nebezpečných problémů a pomůže je odstranit. Vysoký obsah hořčíku v avokádu navíce prospívá krevnímu tlaku a pomáhá ho udržovat v rovnováze. Stejně tak ničí plak v tepnách.

Zdravé hubnutí díky vhodnému jídelníčku. Polévky i losos spolehlivě pomohou

Bohatý zdroj antioxidantů a snadnější hubnutí

Kromě minerálů, zdravých tuků a vlákniny je avokádo také plné bioaktivních sloučenin, včetně karotenoidů, vitamínu C, vitamínu E a fenolických sloučenin. Ty dle studií působí antioxidačně a pomáhají chránit tělo před rozvojem nebezpečných onemocnění, jako je rakovina a srdeční choroby. Konzumace tohoto tropického plodu navíc prospívá celkové obranyschopnosti imunitního systému a usnadňuje jeho regeneraci.

avokádový toast, chleba, avokádo, vařená vejce
Fotografie: Pexels

Avokádo má v neposlední řadě schopnost udržovat zdravou hmotnost těla, zmiňuje Healthline. Pokud se tedy potýkáte s nadváhou nebo byste naopak chtěli nějaké ty kilogramy přibrat, pak ho jistě zařaďte do svého jídelníčku. Kombinovat se dá s mnoha dalšími potravinami a chutná naprosto skvěle. Pozor ale, že má vysoký obsah kalorií, a proto to s ním není dobré přehánět.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]